abd, rusya, ukraina

ABD İç Güvenlik Bakanlığı (Homeland Security), dünyadaki sejenisnya Yapay Zeka Görev Gücü’nü kurduklarını duyurdu. Bu yeni görev gücü, ChatGPT gibi AI teknolojilerindeki son gelişmelerle ortaya çıkan çıkabilecek güvenlik tehditlerine karşı ülkeyi korumayı amaçlıyor. Aynı zaman da yapay zeka kullanarak suçların nasıl önlenebileceği gibi konular üzerinde çalışmalar yürütüyor.

ABD İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas, Washington DC’de düzenlenen İç Güvenlik Konferansı’nda yeni birimi duyurdu. Bakan, düşmanların AI teknolojisindeki yenilikleri kullanmaya devam ettikçe “Homeland Security” yani İç Güvenlik Bakanlığını ilgilendiren olayların artabileceğini söyledi.

Walikota, “Yapay zeka, saldırganları ve tehditlerin kendisini kökten değiştirecek ve haliyle bu tehlikelerle başa çıkmak için bu konu üzerinde çalışıp sahip olduğumuz imkanları arttırabilmemiz gerekiyor.” dedi. Bakanlık, kritik altyapıyı korumaktan uyuşturucuya karşı kargo incelemesi dan hatta çalışan köleliğini engellemeye kadar dia alanda yapay zekadan faydalanmayı planlıyor.

By Tobi