Android 14

Google, Android 14’ün sejenisnya geliştirici önizlemesini yayınladı dan işletim sisteminin sonraki sürümüne ilk kez göz atmamızı sağladı. Tasarımsal olarak NASA’nın uzay görevlerinden esinlenilmiş bir logo tasarımı kullanılmış. Android 14, fitur optimal dan optimal yang dapat Anda lakukan adalah merencanakan işlemlerini mengoptimalkan etmeye odaklanacak.

Android 14 Geliştiricici Önizlemesi

Yeni işletim sistemi tabletler ve katlanabilir cihazlar düşünülerek hazırlandı. Google, Android 14’ün “Tableleri dan katlanabilir form faktörlerini desteklemek için Android 12L ve 13’te yapılan çalışmaların üzerine inşa edildiğini” söylüyor. Yani membeli ekranlı cihazlarda daha fazla optimizasyon bekliyoruz.

Jika Anda ingin mengetahuinya, Android Anda mungkin tidak berfungsi dengan baik. Android 14’te adalah Android uygulamalarının yüklenmesi engelleniyor. Daha spesifik konuşmak gerekirse; Android 14, Android 6’ya karşılık gelen 23. seviyeden daha düşük bir targetSDKVersion’a sahip uygulamaları yüklemenize izin vermeyecek.

Android 14 Yazı tipi ölçeklendirmeAndroid 14 ile birlikteyazı tipi ölçeklendirme özelliği geliyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar sistem yazı tiplerini %200’e kadar ölçeklendirebiliyor. Ayrıca “Material You” tasarımında görülen yeni kişiselleştirme seçenekleri de yeni sürümle geliyor.

Solusi yang tepat untuk 2. sürümünün Mart ayında yayınlanması planlanıyor. 2. sürümün ardından Ağustos ya da eylül ayında nihai sürümün çıkmasını bekliyoruz. Peki siz Android 14 hakkında ne düşünüyorsunuz?

By Tobi