SpaceX dan T-Mobile akıllı telefonlara doğrudan uydu bağlantısı receğini duyurdu. Google da Android 14 sürümünün uydu bağlantısını ve bunu sağlayabilmek için tüm ortakları destekleyeceğini bildirdi.

Android meningkatkannya yapılan bu gelişmeyi, Google’ın platformlar dan ekosistemlerden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Hiroshi Lockheimer duyurdu. Uydu bağlantısı detekli Android 14 sürümünün ise bu yılın sonlarına doğru çıkması planlanıyor.

Lockheimer, jika Anda menggunakan telepon seluler yang tidak dapat digunakan untuk LTE normal dan 5G, Anda mungkin tidak dapat melakukannya.

Telefonlardaki uydu bağlantısı, özellikle acil durumlarda dan hücresel bağlantının çekmediği bölgelerde kullanılmaya yönelik bağlantı teknolojisidir. Ayrıca T-Mobile, pesan, MMS, dan hampir semua pesan terhapus dari rencana. Ancak bunu sağlanabilmesi için mesajlaşma trafiğinin diğer tüm veri trafiğinden ayrılması gerekiyor. Bunun için de firmalar diğer ortaklarla işbirliği yapılması gerektiğini söylüyor.

Kendisini psikoloji ve bilim dalına adamış ancak teknolojiden hiçbir zaman uzak kalamayan, bilgilerini dış dünyaya aktarıp bilginin paylaştıkça çoğaldığı düşüncesini savunan teknoloji yazarı.

By Tobi