Game Epik vs Apple

Apple, Epic Games ile uzun süredir devam eden hukuk mücadelesinden yine galip çıktı.

Bloomberg kaynağına göre ABD Dokuzuncu Devre Temyiz Mahkemesi, bir alt mahkeme yargıcının Epic’in iOS platformunda herhangi bir rakip pazar yerine izin vermeyerek federal yasayı ihlal ettiği yönündeki iddialarını büyük ölçüde reddeden 2021 tarihli kararını onadı.

Epic Games’di Apple menggunakan davası antitröst, sejenisnya Apple’in %30 platform ücretlerini atlatmak için Fortnite’a yeni by ödeme seçeneği eklemesiyle başlamıştı. App Store yang lama Anda gunakan dan kalkmasına ve geliştirisi hesabının feshedilmesine yol açtı.

Mevut davadaki alt mahkeme yargıcının, Apple aleyhine açtığı 10 davanın dokuzunda Epic Games aleyhine karar vermesinin ardından şirket karara itiraz edeceğini duyurdu.

Yang saya tahu adalah dia, davanın son kararında, “Piyasa gücüne sahip çevrimiçi işlem platformlarının ekonomimizde dan demokrasimizde oynadığı rol hakkında dapatlı dan önemli bir tartışma var” dedi.

Karir asli ardından Epic CEO’s Tim Sweeney , Apple’a bir mektup yazarak şirketin Fortnite geliştirici hesabını yeniden etkinleştirmesini istedi. Bununla beraber Apple platformlarında ürünlerini piyasaya sürdüğü herde ve her time Apple’ın yönergelerine uymaya söz vereceğini söyledi.

Ancak Apple talebi reddetti dan Epic ile yasal savaşı tamamlanana kadar Fortnite’ın App Store’a geri dönmesine izin vermeyeceğini söyledi.

By Tobi