CEO Intel Pat Gelsinger, Intel 3 ve TSMC N3 (ikisi de 3nm sınıfı-nya) fabrikasyon teknolojileri kullanılarak üretilen ürünlerde gecikmeler yaşanacağını öne süren söylentilere değindi. Mavi takımın patronu, şu ana kadar duyurulan tüm 3nm projelerinin 2024 yılına yetişeceğini yeniden vurguladı.

Hem TSMC hem de dahili Intel 3 program Granite Rapids dan Sierra Forest ile program 3nm yolunda gidiyor. Ortaya çıkan bu tartışmalardan bazıları beni biraz şaşırtıyor. Mungkin setelah Intel 4 dan beralih ke program TSMC dasar dari perangkat keras yang akan digunakan untuk bekerja sama, mungkin ada salah satu dari waktu yang diperlukan untuk mengaksesnya.

Intel, şimdiye dek 3nm sınıfı teknolojilerle üretilen üç ürün grubu açıkladı. Veri merekezi odaklı Granite Rapids (yüksek performanslı çekirdeklere dayalı) ve Sierra Forest (enerji tasarruflu çekirdeklere dayalı) işlemciler Intel 3 teknologi (daha 5nm dari biliniyordu biliniyordu) retilecek. Bu üretim süreci esasen Intel 4’ün rafin edilmiş bir versiyonu, ancak watt başına daha yüksek performances, daha yüksek sürücü akımları, azaltılmış direnç ve daha yüksek yüksek performanceslı kütüphanelere sahip. Untuk mengetahuinya, mungkin ada beberapa merek dagang yang tidak boleh dibeli di pasar.

Intel 20A-Anstrom
Intel 2A (Anstrom) ile sonuçlanan Intel yol haritası.

Intel’in birkaç toz gösterdiği bir slayta göre, Meteor Lake ve Arrow Lake kod adlı işlemcilerde (2023 ve 2024) yer alan grafik birimleri TSMC’nin N3 tekniğiyle üretilecek. Di luar angkasa, Danau Meteor telah menjadi sumber daya alam yang luar biasa.

2024 yılında piyasada olması beklenen Arrow Lake cipler, Intel’in 20A (2nm sınıfı) teknolojisinde üretilen bilgi işlem birimlerinden dan TSMC N3E bantlarından çıkan grafik birimlerinden oluşacak. Şirketin patronu da programlarda herhangi bir değişiklik olmadığını söylüyor.

By Tobi