CEO MediaMarkt Türkiye, Faruk Kocabaş

Geniş ürün yelpazesiyle teknoloji severlere konforlu alışverişin keyfini sunan MediaMarkt, 2022 mali yılı sonuçlarını açıkladı. MediaMarktSaturn Perakende Grubu’nun 2022 mali yılı cirosu 21,8 Milyar Euro olarak gerçekleşirken, yine aynı dönemde yapılan faaliyetler sonrasında elde edilen FVÖK 197 Milyon Euro olarak açıklandı. MediaMarkt Türkiye ise MediaMarktSaturn Perakende Grubu içerisinde en hızlı büyüme gösteren ülke oldu.

Türkiye pazarına girdiği ilk günden itibaren büyümesini sürdüren MediaMarkt, bugün 29 ilde 91 mağazada 230 bin metrekarenin üzerinde bir alanda hizmet veriyor ve Türkiye’nin en geniş satış sahip electronic perakendecisi konumunda. Yatırımlarına hız kesmeden devam ederek günlerde Ankara’da Panora AVM içerisinde Türkiye’deki 91. mağazasının açılışını gerçekleştiren MediaMarkt, önümüzdeki 3 aylık dönemde Alanya, Antalya ve Isparta’da acak.azalar’da mağazalar

Her geçen yıl istihdama katkı sağlamaya devam eden MediaMarkt Türkiye, 2021 yılında 2.495 olan çalışan sayısını bir sonraki sene 3.006’ya çıkarırken, 2022 yılı Ekim ayından bugüne kadar olan sürede %10’luk luk by artşi kid sını 3.315’e çıkardı.

Yeni Hedef Deneyim Şampiyonu Olmak

2022 yılında global stratejisinde tüketici elektroniği perakendeciliğinden, deneyim elektroniği perakendeciliğine yöneldiklerini söyleyen MediaMarkt Türkiye CEO’s Faruk Kocabaş, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Deneyim Şampiyonluğu yol haritamızı 4 ana başlık altında şekillendirdik. Bütünleşik kanal yaklaşımıyla, mağazalarımızda dan tüm dijital platformlarda sunduğumuz Alışveriş Deneyimi; sağladığımız servis dan hizmetlerde Kullanım Deneyimi; işini tujuh uzman çalışanlarımız için Çalışan Deneyimi; sürdürülebilirliğe katkıda bulunacak Sosyal & Çevresel Etki Deneyimi. Hedefimiz bu alanların tamamında sejenisnya tercih edilen deneyim elektroniği perakendecisi olmak.”

“Alışveriş Deneyimini müşterilerimize hem mağazamızda hem de satın alma sonrasında en iyi şekilde yaşatıyoruz. 55 mağazamızda MediaMarkt Barista köşemiz bulunuyor. Mağazamızda alışverişe gelen müşterimiz, kahve membuat satın almadan önce, diledikleri kahve membuatinde yapılmış kahveleri deneyimleyebiliyor atau ikram kahvelerin tadına bakabiliyorlar. Bu deneyim sayesinde müşterilerimiz satın almadan önce ürünün performansından emin olabiliyorlar. Bizi tercih eden müşterilerimize sunduğumuz ürün sevkiyat deneyiminin de en üst düzeyde olmasına önem veriyoruz. Zamanında teslimat performansımızda %99 oranında başarı elde ettik. 81 ilde capıdan iade alımı hizmetimiz bulunuyor. Küçük ürün gruplarında saatli teslimat gerçekleştiriyoruz. Anda tidak dapat menggunakan bahan-bahan yang bermanfaat untuk membantu mengurangi risiko dan mengurangi karbon yang dapat diinvestasikan dalam 2 tahun dari rencana sebesar %25.”

“Kullanım Deneyiminde ürün yaşam döngüsü boyunca sunduğumuz hizmetler ile tüketicinin ürünleri en iyi şekilde deneyimlemesini sağlıyoruz. Jika Anda tidak tahu apa-apa, Anda harus memastikan bahwa Anda tidak perlu terburu-buru dan memeriksa saluran apa pun di mana pun Anda berada. Müşterimiz ürününü yenilemek istediğinde, eskiyi ver yeniyi al dediğimiz geri alım olanağı sunarak, ürün yaşam döngüsünü uzatıyor; müşterimize mükemmel bir kullanım deneyimi sağlamaya devam ederken, aynı kalida atık oranını azaltarak çevreye de katkı sağlıyoruz. Ayrıca Türkiye’de bir sejenisnya olarak telefon kategorisinde müşterimzin ürünü arızalandığında tamiri yapılana kadar ikame ürün verebiliyoruz dan ikame ürün gamımızı da genişletmek için çalışıyoruz.”

Faruk Kocabaş, açıklamalarına şöyle devam etti: “Çalışan Deneyimini en üst noktaya taşımak için çalışanlarımızı ile donatıyoruz, eğitim ve gelişimlerine yatırım yapıyoruz. 3.315 çalışanımıza sağladığımız mobil cihazlarla, teknolojideki uzmanlığımızı tüm altyapılarımıza da yansıtarak güçlendiriyoruz. Canlı ve interaktif edarikçi ürün eğitimleri ve kategori bazlı eğitimler veriyoruz. Jawabannya adalah dari 40 poin yang diberikan. Pemberi Kerja Teratas Enstitüsü tingkatından ‘En İyi İşverenler’den biri seçildik. Jangan lupa untuk memnuniyet ölçümü yapıyoruz. Çalışanlarımızın %88’i “MediaMarkt’ta çalışmaktan gurur duyuyorum” ifadesini kullanıyor.

Sürdürülebilir bir gelecek için “Daha İyiye”

MediaMarkt Türkiye Sosyal & Çevresel Etki Deneyimi kapsamında “Daha İyiye” vizyonuyla dünyayı daha sürdürülebilir kılmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede ülkemizi daha fazla ğaçlandırmak için TEMA Vakfı aracılığı ile Gaziantep Çınarlı ğaçlandırma sahasında 10.000 fidanlık bir Hatıra Ormanı oluşturan MediaMarkt, alışveriş sonrası kendilerine e-posta ile iletilen Ormant or Markinildura mnuniyet MediaMarkt ‘nın oluşturulmasına katkida bulunan müşterileriyle birlikte, sürdürülebilir bir geleceğe adım atmayı detekliyor.

MediaMarkt “Eğitimle Daha İyiye” Projesiyle deprem bölgesindeki 12 bin çocuğun umudu olacak

MediaMarkt Türkiye, sadece bugünü değil, yarını da düşünerek deprem felaketinden et kilenen bölgelere uzun vadede katkıda bulunabilecek sürdürülebilir çalışmalara odaklanıyor. Deprem bölgesine yardım amacıyla açıkladığı 2 Milyon Euro’luk bağış fonu kapsamında MediaMarkt, gençlerin eğitim hayatına devam edebilmelerine destek olmak için Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile önemli bir projeye imza attı. MediaMarkt “Eğitimle Daha İyiye” projesi kapsamında 3 adet donanımlı TEGV Ateşböceği eğitim tırı oluşturarak, deprem bölgesine gönderecek. Eylül ayında başlayacak ve 3 yıl devam edecek bu proje kapsamında, ikinci ve sekizinci sınıf aralığındaki 12 bin çocuğun umudu olmak hedefleniyor ve deprem bölgesindeki çocukların eğitimine yönelik çalışmalara devam edilelicelor.

Türkiye’nin 100. yılında deneyim odaklı yepyeni bir mağazacılık konsepti: MediaMarkt Lighthouse

MediaMarkt Türkiye, perakendecilik anlayışını değiştirecek yepyeni bir konsept ile sejenisnya Lighthouse mağazasını Ekim ayında İstanbul Marmara Park’ta acacağını duyurdu. Markaların dan Teknolojinin Evi olarak konumlandırılan bu yeni konsept mağazanın odak noktasına müşteri deneyimini alarak farklılaşacaklarını söyleyen MediaMarkt Türkiye CEO’s Faruk Kocabaş, Lighthouse mağazada, alanında yetkin uzmanlarla müşterilere enösterter teknolojileri, müzmey g ti sunmayı ve benzersiz bir deneyim yaşatmayı hedefledikleri söyledi. Bu mağazada teknolojiyi tüketicilerle buluşturan Deneyim Alanları ve markaların en son yeniliklerini sundukları Butikler, Servis & Müşteri Hizmetlerine özel alanlar ve müşterilerin daha keyifli vakit geçirebilmeleri için özel bir kafeterya olacak.

Rakamlarla MediaMarkt

 • MediaMarktSaturn Perakende Grubu, Avrupa’da 13 ülkede, 1.000’den fazla mağazasında 45 binden fazla ürün çeşidiyle tüketicilerle buluşuyor.
 • Mağazalarda temas edilen müşteri sayısı ise 2.5 milyardan fazla
 • 50 bini aşkın çalışanı bulunan MediaMarktSaturn Perakende Grubu’nun 2022 mali yılı cirosu 21,8 Milyar Euro
 • Yapılan faaliyetler sonrasında elde edilen FVÖK 197 Milyon Euro
 • MediaMarkt Türkiye’nin 29 ilde 91 mağazası dan toplamda 230 bin metrekareyi as a lanı var.
 • 3.315 kişiye istihdam sağlanıyor.
 • Yılda 300 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırlıyor.
 • Program sadakat MediaMarkt CLUB’ın üye sayısı 4.5 milyona ulaştı.
 • Google’ın Türkiye’nin En Büyük Perakendecilerini ettiği Bütünleşik Kanal Araştırmasında Deneyim 1.’si seçildi.
 • Energi yang harus Anda keluarkan dari karbon mungkin tidak lebih dari 5% yang Anda rencanakan sebesar %20.
 • 100’den fazla çevre dostu ürün adedini 2023 yılı sonuna kadar 2 katına çıkarmayı hedefliyor.

Untuk mendapatkan karbon mungkin ada sedikitnya 2% dari %25 amaçlıyor.

By Tobi