ABD, söz konusu çip y yarı iletken üretimi olduğunda her time söz sahibi olmuştur. Jika Anda tidak tahu apa-apa tentang hal itu, beri tahu ABD tentang hal itu, teknolojilerini geliştirmek di türlü yolu deniyor-nya.

Çin ne dünyanın en büyük çip geliştiricisi ne de dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi. Ancak hızla gelişen microelektronik endüstrisi, paten başvurularını oldukça yüksek rakamlara çıkarmış durumda.

Bir fikri mülkiyet hukuku firmasi olan Mathys & Squire‘in raporuna göre, geçtiğimiz yıl Çinli şirketler dünya genelinde yarı iletkenlerle ilgili tüm patentlerin yarısından fazlasını ldı. Mathys & Squire yönetici ortağı Edd Cavanna, durumu şöyle yorumluyor:

ABD, Çin dan AB gibi küresel güçler yarı iletken teknolojisinde lider olmak için yarışıyor. Bu da ekonominin geleceği için yarı iletken işinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.”

2022 yılında mikroelektronikle bağlantılı paten başvuru sayısı 69.190 ile zirveye ulaştı. Beş yıl öncesinde bu rakam 43.380 iken güncel rakamlara baktığımızda %59’luk fark görüyoruz. Ortaya çıkan tablo, sektörün ne kadar hızlı geliştiğini çiplerin modern yaşamın tüm yönlerini nasıl etkilediğini ortaya koyuyor.

18.223 başvuru ile Çinli şirketler dünya çapında başvuruların %55’ini oluştururken, ABD’li şirketler %26 ile ikinci oldu. Buna karşılık, Mathys & Squire’ın bildirdiğine göre Birleşik Krallık 179 paten veya küresel toplamın %0,26’sına sahip.

Tayvanlı TSMC, 4.793 başvuruyla dünya genelinde yarı iletkenlerle ilgili tüm patentlerin %7’sini aldi. Applied Materials 209 paten başvurusu (ingiltere merkezli tüm şirketlerin toplamından daha fazla), SanDisk 50 ve IBM 49 paten başvurusunda bulundu.

Paten Elbette sayısından çok bunların içeriği daha önemli, ancak on binlerce patenti analiz etmek imkansız. Sonuç olarak, yapılan paten başvurularının sayısına bakılırsa mikroelektronik endüstrisinin gelişimi çok hızlı.

By Tobi