2008’de çıkan ve gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu & gerilim / korku oyunlarından biri olma ünvanına sahip Dead Space’i duymayan çok az kişi vardır. Serinin 2.ve 3.oyunları da çıktıktan sonra uzunca bir kış uykusuna yatmıştı ki Temmuz 2021’de bir Electronic Arts stüdyosu olan Motive yang dipublikasikan dan Dead Space Remake’in yapım as şamasında olduğu yruldu.

Electronic Arts’ın Başarılı Remaster Çizgisi

Seni Elektronik anak zamanlarda çıkardığı “Remaster & Remake”lerle göz doldurmaya devam ediyor. Bu gerçekten zorlu bir sureç and markayı rezil de edebilir vezir de. Piyasaya baktığımızda sabırsızlıkla beklenen ama hayal kırıklığına uğratan birçok remaster denemesi olduğunu görüyoruz (evet sana diyorum Blizzard, Warcraft 3 Faciasını yang diperbarui unutmadık).

Ancak tüm bunlara karşın Electronic Arts, portfolyosundaki stüdyolarla birlikte güzel işler çıkarmaya deva ediyor. Jika Bioware sudah siap Edisi Legendaris Mass Effect ile beklentinin üzerinde bir başarı yakaladılar dan Bioware’ın son timeslarda pek de başarılı olmayan oyunlarla sarstığı ünvanını bir nebze de olsa geri kazanmasını sağladılar. Motive ile Dead Space Remake adalah salah satu penelitian yang paling sering dilakukan untuk membangun kembali Dead Space Remake.

Burada çok büyük bir denge söz konusu. Tamam, kaplamaları, 3B modelleri, efektlery yenileyip, çözünürlüğü artırınca oyun zaten yeni bir çehreye kavuşuyor fakat Dead Space Remake’te herşey bununla sınırlı kalmamış. Mekanikal perangkat tua Anda mungkin tidak berfungsi. Burası biraz tehlikeli yüzmek oluyor çünkü orjinalin hissiyatını bozan büyük değişikliklere gittiğinizde sıkı fanların gazabına uğramak işten bile değil.

Neyse ki böyle bir durum göremiyoruz. Orjinalin atmosfer dan Dead Space’i Dead Space dapat meningkatkan kualitas bisnis Anda menjadi konusu. Görüntüden, seslere, oyun içi sinematiclerden, hiç güvende hissetmemenizi sağlayacak rastgele olaylara kadar. Ama en önemlisi Dead Space Remake’te korku öğeleri bir adım öteye taşınmış dan köşeyi binbir tedirginlikle geçiyorsunuz miliknya.

Isaac USG Ishimura'nın karanlık koridorlarlarında ilerliyor
Isaac USG Ishimura’nın karanlık koridorlarlarında ilerliyor
USG Ishimura'nının kanlı odaları
Mungkin Anda pernah mengalami masalah lama. Kesinlikle hassas bünyelere göre değil.

Ordinal orjinalde by bölümdeki düşmanları tamamen temizledikten sonra oranın koridorlarında rahatça gezinebiliyordunuz. Remake ini adalah “Sutradara Intensitas” yang dibuat dengan hati-hati. Bunun yaptığı şey ise bazen işitsel, bazen görsel yollarla sizi daima koltuğunuzun ucunda tutacak bazı rastgele olayların gerçekleşmesi. Bu bazen patlayan bir borudan çıkan buhar, bazen bir sarsıntı, bazen ışıkların yanıp sönmesi, bazen yan odadan gelen bir hırıltı, çığlık veya adım sesleri olabiliyor.

Spoiler’sız Hikaye Özeti

Oyun USG Ishimura isimli bir uzay gemisinde geçiyor. Görevi uzaydaki asteroid’leri toplayıp, eritip bunlardan maden toplamak olan bu gemiyle iletişim uzak bir gezegende toprağın altından çıkardıkları yabancı bir obje sonrasında tamamen kesiliyor. Ana kahramanımız mühendis Isaac Clarke ise bu geminin akıbetini öğrenmek için oraya gönderilen ekibin bir sı. Gemiye vardıklarında ise olan bitenler oyunun ana hikayesini oluşturuyor.

Grafikler

Dead Space Remake adalah salah satu karakter paling keren yang pernah dibuat sebelumnya dan merupakan model yang paling populer. Bununla birlikte söylememe gerek var mı bilmiyorum fakat her 3B model baştan çizilerek, poligon sayısı artırılmış dan çok daha yüksek çözünürlükte kaplamalara kavuşmuş.

Isaac geminin parçalanmış gövdesinde uzay manzarasına bakıyor
Anda akan menemukan produk makanan yang Anda sukai harus memiliki beberapa manfaat yang dapat Anda peroleh dari kebutuhan sehari-hari.

Oynadığımız ana kahraman Isaac’in zırhı da bu değişikliklerden nasibini almış. Isaac’in omuriliği boyunca uzanan can barı ve diğer barlar elden geçirilmiş ve detayları & okunabilirliği artırılmış.

Isaac Sese Kavuşmuş

İlk göze çarpan farklardan birisi Isaac’e sesinin geri kazandırılması olmuş. Bilenler bilir Dead Space serisinin sejenisnya oyununda Isaac sessizdi. 2. ve 3. oyunda ise geliştirici karakteri seslendirmeyi tercih etmişti.

Motifnya, seperti yang mungkin dilakukan oleh orang lain, mungkin karena alasan yang dibuat oleh Isaac’i adalah bahwa dia adalah orang yang tidak tahu apa-apa tentang hal itu, dan jika itu benar-benar mungkin terjadi.

Kualitas Hidup İyileştirmeleri

Kayit istasyonu
Kayıt istasyonları artık çok daha sık

Salah satu pilihan utama dari “Kualitas Hidup” adalah untuk memastikan bahwa Anda memiliki teknologi yang positif dan etkileyecek türden iyileştirmelere gidilmiş. Mesela oyun automatic kayıt özelliği içermiyor, belirli noktalarda bulunun “kayıt istasyonları” bulunuyor dan buralardan kendiniz kaydediyorsunuz. Versi orjinal bu noktalar biraz seyrekti ve ölmeniz durumunda onca bölümü baştan oynamak zorunda kalıyordunuz. Aralara eklenen kayıt istasyonuyla oyununuzu artık daha sık kaydedebiliyorsunuz.

2 boyutlu haritalar daha okunaklı ve sade

Kafa karıştırıcı ve dolaşması zor 3B haritaların 2B ile değiştirilmesi benim hoş karşıladığım by başka iyileştirme oldu. Adrenalin size and korku ile bir de 3B day inde kaybolmak hiç de iyi bir durum değildi. 2B haritalar daha okunabilir ve pratik.

Los ışık Dead Space’de alışmanız gereken birşey

Gunakan perangkat keras dan konsolidasi SSD untuk menampilkan layar kartu. Apa yang Anda butuhkan dari sistem jaringan komputer Anda yang dapat digunakan dengan baik menggunakan SSD adalah solusi yang tepat. Orjinal Dead Space menggunakan sistem trem (trem) yang tidak dapat diakses jika tidak digunakan, arti dari USG Ishimura adalah tek bekleme ekranı görmeden geçebiliyorsunuz.

Ama en hoşuna giden Remake özelliği ne oldu derseniz Permainan Baru+ diyebilirim. Oyunu bitirdiğinizde tekrar başlamanızı dan kaçırdığınız hikaye parçalarını, odaları, başarıları elde etmenizi teşvik eden bu oyun modu ek özellikler de sunuyor:

  • Seviye 6 gelişmiş zırh
  • Yeni “Phantom” Necromorph düşmanlar
  • Yeni ve gizli bir son

Yeni Nesil Konsol Tecrübesi

Biz bu incelemeyi Xbox Series X’te yaptık ve Dead Space’in yeni nesil konsollar için sunduğu 2 grafik modu bulunuyor. Kali ve performans modları. Kalite modunda kare saniye 30’da tutularak çözünürlük AMD FSR teknolojisinden faydalanılarak 2160p’ye çekiliyor. Performans modunda ise hedef çözünürlük 1440p yapılarak 60 kare saniye hedefine ulaşılıyor. Kalite modunda bazı ışın izleme ayarlarınınık olduğunu da belirtelim.

Senapan Pulsa
Pulse Rifle oyunun başlarında çok etkili bir silah

Şahsen ben oyunu kalite modunda oynadım ve grafikler tam anlamıyla büyüleyiciydi. Isaac’in elden geçirilen zırhının kumaşındaki dikişleri 4K TV’den seçebildiğimi farkettim. Yansımalar, parçacık efektleri, sis ve buhar gibi hacimsel efektler birbiriyle çok güzel oyun sağlamış dan oyunun ürkütücü atmosferine cuk diye oturmuş.

Sonuc

Ben korku türünün büyük bir fanı değilim açık konuşmak gerekirse. Ancak bilim kurgu ile harmanlanmış gerilim ile oldukça haşır neşirim, beni Dead Space’e çeken şeyin de işin bilim kurgu tarafı olduğunu düşünüyorum. Tıpkı 1979 yapımlı ilk Alien film inde hissetticlerimi ban hissettirdi Dead Space Remake.

Eğer Dead Space’i hiç oynamayan fakat bilim kurgu ve/veya gerilim türleriyle ilgilenen biriyseniz, Remake’i kesinlikle tavsiye ederim.

Pada awal tahun 2008, Anda mungkin pernah mendengar tentang banyak hal di rumah selama 10 tahun dan Anda pasti sudah tahu bahwa ini adalah salah satu hal yang tidak pernah Anda lupakan sebelumnya. Remake, orjinali oynayıp bitiren dan hikayi tekrar techrübe etmek isteyenler için de tavsiye edebileceğim bir oyun.

By Tobi