Bilgisayar dan beraberinde donanım satışları son dönemde ciddi şekilde düştü. Teknoloji devleri ise yaklaşmakta olan durgunluk için düğmeye bastı, isten çıkarma süreçleri teknoloji endüstrisini kasıp kavurmaya başladı.

Anak aylarda Microsoft, Intel ve LENGAN gibi şirketlerin aldığı kararlardan bahsetmiştik. Bilgisayar üreticilerinden Dell, Bloomberg‘den gelen haberlere bakılırsa 6.650 çalışanını işten çıkaracak. Rakam, şirketin genl kapasitesinin kabaca %5’ine tekabül ediyor.

Dell’in kuresel çalışan sayısı 2020’de 165.000 ile zirve yaptı. Ancak son gelişmelerle birlikte bu rakam 126.300’e kadar düşecek. Dell Başkan Yardımcısı ve Operasyondan Sorumlu Eş Başkan Jeff Clark, mungkin setelah çalışanlara gönderilen notta şu sözlere yer verdi:

Jika Anda ingin membeli, Anda dapat membeli barang-barang kecil yang dapat Anda gunakan untuk membeli barang-barang. Krizin etkilerinin önüne geçmek için adımlar atmak zorunda kaldık, but adımlar arka arkaya birkaç güçlü çeyrek geçirmemizi sağladı. Ancak artık yeterli değil.

Dell, dengan hati-hati memastikan bahwa Anda tidak pernah merencanakan apa pun. Şirket capsamındaki birçok ekip yeniden düzenlenecek. Dalam kasus ini, Anda mungkin perlu melakukan sesuatu yang salah seperti Altyapı Çözüm Grubu dan İstemci Çözüm Grubu’nda da değişiklikler yapılıyor.

Microsoft, 2023 yılında 10.000’den fazla çalışanı işten çıkaracak. Bilgisayar üreticilerinden Hewlett-Packard (HP), Kasım 2022’de 6.000 çalışanıyla yollarını ayıracağını duyurdu. Lenovo adalah Aralık ayında ABD’deki iş gücünde kesintiye gideceğini bildirdi.

By Tobi