Kerusakan DNS melalui teknologi HTTPS dan kesalahan dari Oblivious DoH’u öğğreneceğiz. Kısaltması ODoH olan bu teknolojinin ne işe yaradığına geçmeden önce DNS nedir, bunu öğrenelim.

TurkNet ile menyediakan DNS dengan banyak pilihan.

İnternetteki situs webnya di antara mereka sendiri dengan situs web di alamat IP Anda sendiri. Alamat IP mengatakan bahwa paket internet yang Anda gunakan dapat digunakan.

Bunu Technopat.net ile örneklendirelim. Tarayıcınızın adres satırına Technopat.net yazdığınızda sisteminiz, sitenin IP adresini öğrenmek için DNS sunucunuza bir sorgu yapıyor. DNS sunucusu da buna 104.26.14.194 bekerja dengan sangat baik.

DNS Sunucu Çalışma Şeması

Fakat bu işlem esnasında yaptığınız sorgu şifrelenmemiş olduğu için sorgunuz DNS sunucusuna gidene kadar arada servis sağlayıcı dahil herkes bunu görebiliyor. Hal-hal yang paling penting untuk dilakukan adalah dengan mengambil risiko yang berisiko untuk mendapatkan keuntungan.

Webdeki artık neredeyse her şey şifrelenmişken DNS sorgusu, açıktan yollanan nadir verilerden biriydi.

DNS melalui HTTPS ile Tanışın

DNS melalui HTTPS ile bu sorun ortadan kalkıyor zira yaptığınız sorgular şifrelenmiş oluyor. Dapatkan DNS sunucusu hariç kimse ziyaret ettiğiniz siteyi öğrenemiyor.

Bug pada populer DNS sunucularından biri olan Cloudflare 1.1.1.1, DoH desteğine sahip. Alternatif menggunakan Google’ın DNS sunucularını da kullanabilirsiniz.

Bu ayarlamayı yaptıktan sonra DoH’un aktif olup olmadığını kontrol etmek için https://1.1.1.1/bantuan adresini ziyaret edebilirsiniz. Burada eğer “Using DNS over HTTPS (DoH) Yes” Anda dapat menggunakan DNS melalui HTTPS.

DNS yang tidak diketahui melalui HTTPS Nedir?

Bagaimana DNS dapat digunakan untuk mengakses situs yang ingin Anda gunakan? Evet mümkün. Apple, Cloudflare, dan Fatly, Oblivious DNS over HTTPS adında yeni bir teknoloji geliştirdiler.

ODoH, aray by vekil sunucu ekleyerek DNS sunucusunun girdiğiniz siteyi görmesini enelliyor.

Jangan khawatir, isteği geldiği gibi iletiyor. Jika Anda menggunakan sunucu, Anda tidak dapat menggunakan adresin IP dari alat-alat yang dapat digunakan untuk membuat DNS tertentu yang dapat Anda gunakan untuk mengakses gitmiyor.

Anda menggunakan DNS sunucusu dengan nama lama Anda atau menggunakan situs web Anda. Vekil sunucu ise sizi biliyor ama girdiğiniz siteyi bilmiyor. Bu da doğal olarak gizlilik konusunda bir iyileştirme sağlıyor.

By Tobi