Akıllı ev teknolojileri her geçen gün yaygınlaşıyor ve bu doğrultuda TP-Link’in ilgili çözümlerini ve Google Home entegrasyonunu kullanarak evimi nasıl akıllı hale getirdiğimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Hasilnya: TP-Link Deco XE75 Mesh System

TP-Link Deco XE75
Deco XE75 Mesh sistem evimdeki tüm cihazlara hizmet veriyor.

Kemungkinan besar tidak ada yang perlu dilakukan. Ben evimde fiber internet kullanıyorum. Fiber kablosu, doğalgaz borusu için açılan delikten geliyor ben de bu bu GPON cihazına taktım. GPON dan çıkan çıkan ethernet kablosunu da TP-Link Deco XE75 mesh ünitelerinden birine bağladım.

Anda dapat menyambungkan subwoofer ke dalam kotak atau kotak lainnya. Jika Anda memiliki backhaul 6GHz malam yang terhubung ke perangkat Anda, Anda dapat menghubungkan kabel internet atau menghubungkannya dengan perangkat Anda. Anda mungkin pernah mendengar sinyal Wi-Fi yang sering keluar dari mulut Anda. Tek router sering kali diblokir oleh sinyal balkon yang mungkin menggunakan sistem jaringan mesh yang rusak atau rusak.

Sambungan jaringan kabel ethernet kabel internet masa depan dan konsol Xbox dapat digunakan.

Akıllı Evde Güvenlik

Tapo T110 akıllı kapı sensörü
Akıllı sensor kapı dan pencerelerin kasalarına takılarak eve extra güvenlik sağlamak için kullanılabilir.

Kamar apartemen yang disewakan mungkin memiliki balkon yang tidak rata atau tidak memiliki balkon yang sudah ada dan belum pernah ada sebelumnya. Haliyle bu istemez bir güvenlik sorunu oluşturuyor, evi havalandırmak için pencereyi açık bırakamıyorum dan balkon kapısını sürekli kilitli tutmak gerekiyor.

Tapo H100 Hub
Tüm sensor bu Tapo H100 Hub’a bağlanıyor. H100 Hub’da internete bağlanıp sensörlerinizi çevrimiçi yapıyor.

Ancak yine de insanın aklı evde kalmıyor değil, o sebeple balkon kapısına T110 akıllı temas sensors yapıştırdım ve H100 Hub’la eşleştirdim. Kapi açıldığında alarm çalarak bana bildiriyor.

Akıllı Prizlerle Cihaz Yönetimi

Beranda Google uygulamasıyla akıllı hadiah bağlı cihazlar kolaylıkla yönetilebiliyor

Akıllı prizler de bir diğer önemli bileşen. TP-Link Tapo P300 model uzatmalı üçlü priz dahili Wi-Fi özelliğine sahip dan Tapo uygulamasına entegre olup bu prizlere bağladığınız masa lambanızı, TV’nizi, hatta su ısıtıcınızı bile tek dokunuşla veya sesli komutla açıp kapatmanızı sağlıyor.

Burada zamanlama gibi başka alternatif kullanım şekilleri de var bu akıllı prizi. Mesela prizlerinizi haftanın belirli günleri belirli saatlerde açılıp kapanmaya ayarlayabiliyorsunuz. Söylememe gerek var mı bilmiyorum fakat aynısını aydınlatma çözümlerine de yapabiliyorsunuz. Hatta Uzak modu adında bir mod var, bu mod ile evde olmasanız dahi evdeymişsiniz gibi rastgele, belirli aralıklarla ışıklarınız açılıp kapanıyor.

Tapo P300 USB yuvaları
2 Tip-A dan 1 Tip-C Anda harus menggunakan USB dengan benar.
Power Delivery destekli Tip-C USB yuva
18W’lık Tip-C yuva iPhone’ları hızlı şarj edebiliyor

Pilih 2 USB Tip-A dan USB Tip-C yang Anda temukan var. Tip-A yuvalarından birine LED aydınlatmaya sahip masa lambamı takıyorum. Buradaki Tip-C yuvanın Power Delivery desteği olduğu için iPhone’umu bu yuvadan şarj ediyorum, tipik 10W şarj yerine biraz daha hızlı 18W ile şarj olmuş oluyor böylece. Tabiki bu USB yuvalarına giden gücü de sesli komutla açıp kapatabiliyoruz.

Tapo P300 Akıllı prizin arkası
Tapo P300’ün 1.5m kabel uzunluğu, arkasında duvara asılabilmesi için delikleri dan masa üzerinde sabit durması için kauçuk ayakları var.

Apa pun yang Anda ketahui tentang harga yang telah lama Anda beli, jika Anda tidak pernah membeli TP-Link, Anda dapat membeli produk yang tidak dapat Anda beli dan membeli produk yang sudah jadi.

Jika Anda menggunakan kabel daya, kabel daya 57mm dapat dibeli dan dibeli dengan hati-hati, dan belilah kabel berukuran 1,5m dengan kabel listrik. Tabiki tüm priz çoklayıcılarda olduğu gibi tek bir tuşla tüm prizlere giden gücü kesebiliyorsunuz.

Akıllı Şerit LED ile Ortam Aydınlatması

Tapo L920-5 Serit LED
Tapo L920-5 şerit LED’in Aurora renk animasyonu çok hoş etkiler yaratıyor.

Kitaplık tarafına gelirsek, kitaplığımın arkasına Tapo’nun L920-5 şerit ledini yapıştırdım ve uygulama içinde adını kitaplık arkası koydum. Jika Anda menyalakan lampu LED dan layar komutla menyala, matikan lampu lalu lintas atau matikan lampu.

Google Home dengan kontrol kontrol RGB
Google Home memungkinkan Anda untuk menggunakan pengaturan RGB yang tidak dapat diubah.
Jika Anda benar-benar yakin untuk memeriksanya, Anda dapat membeli grup mana pun yang Anda inginkan, untuk memeriksanya.

Jika Anda ingin LED yang benar-benar berwarna merah muda, ibu akan menyala dan aurora memancarkan cahaya dan animasi dari mevcut. Bunları da açıp kapatabiliyorum. Ancak bu tür animasyonlar Google Home içinde bulunmuyor. Bunun için Tapo uygulamasını kullanmak gerekiyor.

Akıllı RGB Ampul ile Oda Aydınlatması

Mavi renkte Tapo RGB ampul
Tapo RGB LED ampullerin terhubung ke layanan Google Home dan Tapo uygulaması altından kontrol edilebiliyor.
TP-Link Tapo L530
L530 RGB ampuller 60W güç harcayan akkor ampullere denk bir ışık sunabiliyor

Benzer şekilde biri oturma odamdaki tavanda, diğeri de yatak odamdaki abajurda takılı olan Baterai Tapo L530 RGB hem Tapo uygulaması altından hem de sesli komutla kontrol edebiliyorum ama yani takdir edersiniz ki odaya girdiğinizde duvardaki veya yerdeki anahtara basıp ışıkları açmak varken sesli komutla uğraşmak saçma. O yüzden sesli komutu sadece ışığın rengini dan şiddetini keyfime göre değiştirmek için kullanıyorum.İlerde bir de Tapo T100 akıllı hareket sensörü edinip ben odaya girer girmez ampullerin aydınlanmasını sağlayacağın girer girmez ampullerin aydınlanmasını sağlayacağın.

Beranda Google ile Hemen Herşey Mümkün

Bir diğer çok önemsiz gibi görünen ama çok takdir ettiğim bir özellik de Deco mesh ünitelerinin üzerlerindeki LED ışığın sesli komutla açılıp kapatılabilmesi oldu.Deco mesh ünitelerini Google Home sistemime entegre ettiğimde sesli komutla kablosuz interneti açıp kapatabildiğim gibi buradaki küçük LED’i de mesela loş ışıkta film izlerken dikkat dağıtmaması için tek bir sesli komutla kapatabiliyorum.

Sonuc

TP-Link’in akıllı ev çözümleri Google Home ve Apple Homekit’e entegre olup, sesli komutlarla evinizdeki cihazlarınızı, aydınlatmanızı kontrol etmenizi and güvenliğinizi sağlamanızda yardımcı oluyor.

By Tobi