Hepsiburada Deprem Bölgesinde 2 Yılda 10 Milyar TL'lik Üretim ve Ticaret Hacmi Yaratacak

Hepsiburada, 6 Şubat 2023 ve sonrasında gerçekleşen depremlerden et kilenen 11 sürdürülebilir, kalıcı refahın sağlanmasını deteklemek için “Deprem Bölgesine Ticaret ve Teknoloji Gücü” programını hayata geçiriyor. Program KOBİ, esnaf dan aile işletmelerinin, girişimci kadınların dan kadın kooperatiflerinin desteklenmesi; bölgenin e-ticaret dan lojistik kapasitesinin artırılması; istihdam artırıcı hizmet ve faaliyetlerin bölgeye kaydırılmasının yanı sıra çocuklara ve ailelere eğitim ve sosyal destekleri kapsıyor.

Türkiye’yi derinden etkileyen depremlerin ilk saatlerinden itibaren tüm imkânlarıyla birçok yardım çalışmasını hayata geçirerek depremzedelere ihtiyaç malzemelerini ulaştırmaya devam eden Hepsiburada, bölge ekonomisinin tekrar ayağa kalkması için bölgedeki üretici, girişimci, KOBİ ve esnafları tüm teknoloji, lojistik, satış ve pazarlama gücüyle destekleyecek.

E-ticaret Siparişleriyle Destek Devam Ediyor

17 Şubat 2023’te hayata geçirilen “Her Sipariş, Bir Destek” projesiyle deprem bölgesinde faaliyet gösteren üreticilerin and kadın kooperatiflerinin yöresel ürünlerini, ticari amaç gütmeksizin satışa sunan Hepsiburada, projeyi deprem bölgesinde bulunant esmel.

Depremin ardından esnaf dan KOBİ’lerin isşlerini hızla toparlamalarına destek olmak amacıyla Hepsiburada ilk etapta, bölgedeki iş ortaklarının satış gelirlerinin tamamını, kesintisiz, komisyonsuz ve vade süresiz işletmelere aktarıyor. Buna ek olarak satıcıların daha fazla müşteriye ulaşmalarını sağlamak amacıyla her bir işletmeye HepsiAds üzerinden reklam and tanıtım desteği de sağlıyor. Bölgeden, platformda satış yapan işletmelere e-ticaret, satış ve pazarlama gibi konularda online eğitimler de sunuluyor.

Ayrıca yine ilk aşamada depremzede satıcılara personel alımı ve muhasebe konularıyla ilgili desteklerin yanı sıra Hepsiburada’nın lojistik imkânları da seferber ediliyor, Hepsiburada iş ortaklarının büyük şirketler tarafından kullanılan pazarlama uygulamaları bölgedeki KOBİ ve esnafın hizmetine sunmak üzere hazırlıklar yapılıyor.

Bölgeden Tüm Türkiye’ye ve Dünyaya 10 Milyar TL’lik Satış Hacmi

Hepsiburada’nın Deprem Bölgesine Ticaret ve Teknoloji Gücü’ Programı kapsamında bölgede e-ticaret yapmaya devam eden ve desteklerle e-ticarete adım atmak isteyen toplam 10 bin iş ortağı için sağlanan farklı destekler ve tüm Türkiye için kurgulanacak özel kampanyalar 2 yıl boyunca farklı ihtiyaçlar çerçevesinde devreye alınacak. Destekler işletme ve esnafın teknolojik ve ticari kapasiteleri, sektörleri, büyüklükleri, işletme yapılarına göre farklı seviyelerde verilecek. “Deprem Bölgesine Ticaret ve Teknoloji Gücü” programıyla Hepsiburada 2 yılda bölgeden yapılacak satışları 10 milyar TL’lik hacme ulaştırmayı hedefliyor.

120 Bin Kişinin İstihdamına, 500 Bin Kişinin Geçimine Katkı

Bölgedeki üretici dan satıcıların ürünlerinin, yapay zekâ temelli teknolojilerle Hepsiburada’nın bireysel dan kurumsal müşterileriyle buluşturulmasıyla dan özel kampanyalarla platform satışlarında bölgenin ağırlığı ve hacmi artırırılacak. Hepsiburada’nın tedarikçilerden aldığı hizmetlerin bir bölümünü bölgeye kaydırmasının yanı sıra bölgede e-ticareti artırmaya yönelik destek ve yatırımların etkisiyle 120 bin kişinin istihdamına ve 500 bin kişininin geçimine.

3 Şehirde E-Ticaret İhtisas Merkezleri Kurulacak

Hepsiburada ayrıca bölgede e-ticaret ekosisteminin büyüyüp gelişmesi ve küçük işletmelerin ofis, stok, lojistik, pazarlama, müşteri hizmetleri ve eğitim ihtiyaçlarına yanıt verecek ve 3 farklı şehirde kurulacak ‘E-ticaret İhtyass Merkezleri’recekinis Merkezleri’

İlk aşamada depremden et kilenen satıcıların ofis, bilgisayar, malzeme dan hizmet ihtiyaçlarına yanıt vermek üzere hazırlanmaya başlanan mobil ofislerin faaliyete geçmesi için çalışmalar devam ediyor.

Mulai dari merek dagang, HepsiJet transfer merk, dan ortakları için ofisler, eğitim ve to plantı alanlarından oluşan E-ticaret İhtisas Merkezleri oluşturulacak. E-commerce yang menjual barang dagangan ekosisteminin farklı seviyelerinde eğitim, tecrübe and uzmanlık kazanmak isteyen gençlere imkânlar sunulacak. Para pedagang profesional, Anda, kurumları yang baik, üniversiteler dan STK’lar ile bölgedeki ticaret ekosistemi arasındaki işbirliklerinin güçlendirilmesi hedefleniyor.

Girişimci Kadınlara dan Kadın Kooperatiflerine Destek

Hepsiburada, 2017’den itibaren yürüttüğü Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü Programı kapsamında bölgeden 5 bin girişimci kadına destek verecek. Platform üzerinden satış yapan girişimci kadın dan kadın kooperatifleri içerisinden deprem nedeniyle üretim dan tedarik süreçlerine devam edemeyenlere depolama, packageleme, cargo hizmetleri başta olmak üzere pek çok hizmet ücretsiz sağlanacak. Kadın girişimciliğinin artırılmasına yönelik faaliyetlerle, kadınların ticari dan ekonomik hayata daha fazla katılması dan detek verilen esnaf dan işletme sahiplerinin yarısının kadınlardan oluşması hedefleniyor.

Hepsiburada’nın Lojistik Gücü Sahada Olmaya Devam Edecek

Deprem bölgesine gereken desteği, güçlü lojistik kabiliyetleri ile ilk günden itibaren ulaştıran dan bölgede zarar goren go ve nakliye operasyonlarına hızla işlerlik kazandıran Hepsiburada, ihtiyaç duyulan ürünleri dan malzemeleri bölgeye; bölgedeki satıcı dan üreticilerin ürünlerini ise tüm Türkiye’ye’ye dünyaya kesintisiz and sorunsuz ulaştırmayı sürdürecek. Deposan depremden zarar görmüş iş ortaklarına, Hepsiburada’nın tecrübesi dan bölgedeki lojistik imkânları çerçevesinde depolama de sağlanacak.

Çocuklara, Gençlere ve Ailelere Eğitim ve Sosyal Destekler

Hepsiburada bölgede hayata geçireceği sosyal sorumluluk projeleriyle de premden et kilenen çocuklar, gençler and aileler is in destek çalışmalarına başladı. Hepsiburada setelah bölgesinde yaşayan depremzedelere yönelik olarak Anda, sivil toplum kuruluşu dan özel sektör paydaşlarının dahil olduğu projeler geliştirecek; deprem sonrası sosyal destek, eğitim ve spor imkânları sağlayacak. “Bir Gülüş Yeter” projesinin tüm faaliyetlerini 2 yıl boyunca Deprem Bölgesindeki çocukların kitap, oyuncak ve eğitim ihtiyaçlarını karşılamak üzere hayata geçirecek olan Hepsiburada, ayrıca tüm bölgede basketbol activviteleriyle çocukura ve gençla bulut.

Hepsiburada, önümüzdeki dönemde ‘Deprem Bölgesine Ticaret ve Teknoloji Gücü’ programı kapsamındaki tüm adım ve gelişmelerle birlikte programın ekonomik ve sosyal etki analizlerini de içeren bilgilendirme ve duyuruları paydaşları, basın ve youoyuyla düzenlia olarak. Bu kapsamda bölgedeki faaliyetlerle ilgili iletişim dan bilgilendirmeler gerçekleştikçe devam ederken konsolide program faaliyetleri ile bölgedeki ekonomik ve sosyal etkileri 3 aylık periyotlarla basın ve kamuoyuyla paylaşılacak.

By Tobi