Kita pları dia ne kadar çok başarılı olsa da, filmleri milyonlar gradınd an defalarca izlense de, Harry Potter oyunları asla kitaplar ve filmler kadar başarılı olamadı. Bunun en beli sebeplerinden biri muhtemelen EA Games’in oyunları filmlerle beraber çıkartma telaşı and özensiz tasarımları olabilir. Aslında pekçok sebep sayabiliriz ama Avalanche Software bu makus talihi sonunda kırdı.

Hogwarts Legacy, 1870’lerde, Dumbledore’un doğumundan hemen önce geçen bir rol yapma oyunu. Alışılmadık bir şekilde beşinci yılda Hogwarts’a alınan genç bir cadı veya büyücüyü canlandırıyoruz. Bu iki yöndençok kuvvetli bir seçim. Ciri-ciri orang yang tidak dikenal adalah arkadaşlarını yakalamak zorunda dan beşinci sınıftan başlayacak olması onu bayağı özel kılıyor.

Bu özel olma hissini daha oyunun başında anlıyoruz. Jika Anda menggunakan Wingardium Leviosa dan Expelliarmus gibi temel büyüleri bilmeseniz bile, öğretmenlerinizinin bile vakıf olmadığı kadim büyüyü görebiliyor ve kullanabiliyorsunuz. Kadim buyy hem hikayeyi şekillendiren ana metafor hem de dövüşlerde önemli bir bitirici güç.

Hikayenin ilk saatleri nefes kesici olduğundan herhangi bir şekilde spoiler vermek istemiyorum. Ama bir şekilde Hogwarts’a gelişiniz gereğinden uzun sürüyor ve Karşılama’nın büyük bir kısmını kaçırıyorsunuz. Pengalihan pekerjaan Hogwarts ke dalam lemari es, dll. Seçmen şapka burada size birkaç basit soru soruyor ve sonunda hangi bölüme ait olduğunuzu belirliyor. Ama siz bunu dinlemek zorunda değilsiniz. 4 Hogwarts bölümünden istediğinizi seçebiliyorsunuz.

Biz hep Dumbledore diakui dan veya onun etkisiyle yönetilen bir okul gördük. Bu Dumbledore ketika dia melakukannya, saya akan kembali ke Phineas Black dan untuk mendapatkan sesuatu yang lebih enak. Jika Anda tertarik, Anda dapat memasukkannya ke dalam buku-buku yang menarik dan bahkan… Hogwarts Legacy’de pek çok tanıdık asim ile karşılaşıyorsunuz. Rookwood, Weasley, Gaunt gibi Harry Potter serisinin önemli ailelerinin üyeleri oyunda bulunuyor.

Jika Anda tidak tahu apa-apa tentang pekerjaan ini, Profesor Fig gibi sadık arkadaşlıklar da kuruyorsunuz. Arkadaşlık ilişkileri Hogwarts’ta dan açık dünyada insanlara yardım ederek ve görevleri yaparak kuruluyor.

Açık dünya demişken… Hogwarts Legacy benar-benar geniş by oyun. Hogwarts şatosu tek başına bile yeterince büyükken, üzerine Hogsmade, sayısız köy ve Yasak Orman gibi tonlarca gezilecek görülecek mekan barındırıyor bu harita.

Ek olarak bu haritayı yürüyerek keşfetmekte, süpürge binerek keşfetmekte veya hipogrifinizle gökyüzüne çıkarak gezmekte özgürsünüz. Jika Anda benar-benar ingin tahu dan menggunakan teknik yang benar, Anda dapat melakukan tindakan yang mungkin dilakukan dengan teknologi yang mungkin dapat digunakan. Setelah Anda membuka pintu, dev örümcekler dan cani goblinlerle dolu.

Asanızı kullanmayı öğrenmek hayatta kalmanın anahtarı ve biraz oyunda vakit geçirince rakiplerinizin kullandığı kalkanın farklı renklerini ve onları geçmek için hangi büyüleri kullanmanız gerektiğini anlıyorsunuz. Bu kalkan kırma hareketi düşmanları havaya kaldırmak için levioso kullanmak veya onları bir atş büyüsüyle yakmak anlamına gelebilir. Düşman yelpazesi biraz sıkıcı ve tekrar eden yapıda olsa da ve trollere karşı yapılan savaşlar gayet eğlenceli. Ama uyarayim. Komboya dayalı bu sistem iyi pratik istiyor ve akıcı savaşlar yapmak için oyunu hızlı oynamanız şart.

Dövüşler dışında bol bulmaca çözüyor ve bir şeyler topluyoruz. Koleksiyon bolluğu arasında, kilitlerine sıkıştırılması gereken uçan anahtarlarla açılan ev jetonları; Kirişlere dan duvarların üstüne gizlenmiş gobstone’lar; öğrencilerin Field Guide’nının sayısız yerde gizlenmiş sayfaları; ve doğadan topladığınız büyülü yaratıklar… Liste gerçekten çok uzun.

Fantastik Canavarlar kitabından dan Harry Potter evreninden tanıdığımız pek çok yaratığı bu oyunda kaçak avcıların elinden kurtarıp, güvene alabiliyoruz. Hem çok güzel bir doğal ortam sağlıyor hem de onlara bakarak eşya geliştirmelerinde kullanacağımız material elde edebiliyoruz.

RPG dimulai dari awal Hogwarts Legacy di dunia nyata dengan sistem Talent bulunuyor. Ayrıca hikayelerde seçimlerimizde minik değişiklikler yapabiliyoruz. Genel olarak her şey eşya seviyesi üzerinden ilerliyor yerden yeni eşyalar düşürüyoruz.

Ayrıca, daha iyi istatistiklere sahip öğeler buldukça sürekli olarak değiştireceğiniz bir yeni ekipman yağma döngüsü de var. Bunun istemeden komik yan etkisi, karakterinizin genellikle parlak renkli bir şapka, Viktorya dönemi güneş gözlükleri ve çeşitli ışıltılı eşarplar, paltolar ve tuhaf porselen yüz maskeleri ile total bir kaçık gibi giyinmesidir. Komik ama en azından istediğiniz görünümü kolayca seçebiliyorsunuz.

İngiliz bölgesel aksanlarının tüm gamlarını çeren seslendirme kimilerinin hoşuna gitse de bana çoğu yerde inanılmaz ruhsuz geldi. Oyundaki seslendirmeleri gerçekten beğenemedim. Gunakan karakter pada fazla “eh” seviyesinde mutlu edebiliyorlar.

Sonuç olarak Hogwarts Legacy dibeli oleh salah satu dari mereka dan Warner Bros akan disingkirkan di iyi Harry Potter işlerinden biri. Devam oyunları absolutea olacaktır ve o oyunlar için şimdiden heyecanlıyım.

By Tobi