Intel 5G

Intel ve iş ortakları, on yıldan uzun bir süredir dünya ağlarını çekirdekten RAN’a (radyo erişim ağı) ve uç noktalara kadar sanallaştırma, bunları sabit işlevli donanımlardan programlanabilir, yazılım tanımlı platformlara taşıma, ağları daha çevik hale getirirken karmaşıklıklarını ve maliyetlerini düşürme misyonunu sürdürüyor.

Operatörler şu anda, giderek çeşitlenen veri ve hizmet karışımını otomatikleştirmek, yönetmek ve bunlara yanıt vermek için bulutta yerel işlevsellik sunmada bir sonraki derin uçurumu aşmaya çalışıyor ve operasyonlarının ucunda ihtiyaç duydukları zekâyı kuruluşlara sağlıyor.

Intel, bu geçişi dan ileri gelen operatörler, orijinal ekipman üreticileri (OEM’ler) dan bağımsız yazılım satıcılarının (ISV’ler) endüstrideki kapsamlı desteğini sağlayan bir ürün dan çözümü açıkladı.

“Intel dünyanın bulutlarına, ağlarına ve işletmelerine güç vererek, bilgi işlem ve hızlandırmanın buluttan uca tüm süreklilik boyunca nereye yerleştirileceği konusunda bize benzersiz bir içgörü sağlıyor ve müşterilerimizin kullanıcı taleplerini karşılamak için ölçeklendirilmesine yardımcı oluyor” diye belirten Intel Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Ağ ve Uç Grubu Genel Müdürü Sachin Katti, sözlerine şöyle devam ediyor: “4. Nesil Intel Xeon platformlarımızda aynı güç zarfında kalarak vRAN performansını iki katına çıkarmak, 5G çekirdek UPF iş çıkarma yeteneğini neredeyse iki katına çıkarmak ve çok çeşitli ağ, güvenlik ve kurumsal uç hizmetlerinin dağıtımını hızlandırmak amacıyla kaydettiğimiz ilerlemeler, Intel’i müşterilerimizin geleceğin ağlarını bugünden modernize edecekleri ve bunlardan para kazanacakları için bir platform hâline getiriyor.”

vRAN Burada dan Neredeyse Tüm Dağıtımlar Intel’de Çalışıyor

Yüksek performanslı, ölçeklenebilir, esnek ve enerji verimliliği sağlayan sistemlere duyulan ihtiyaç, mobil ağların sabit işlevli, donanım tabanlı silikon ve altyapıdan, genel amaçlı işlemciler üzerinde çalışan yazılım tabanlı, tamamen sanallaştırılmış platformlara dönüşmesine neden oluyor. RAN’ın sanallaştırılmasını hızlandırmak, iletişim hizmeti sağlayıcılarını (CoSP’ler), gelecekteki gereksinimleri karşılarken RAN energi verimliliğini artıracak dan toplam sahip olma maliyetlerini (TCO) azaltacak şekilde konumlandırıyor.

Produk-produk seperti Advantech, Capgemini, Canonical, Dell Technologies, Ericsson, Hewlett Packard Enterprise, Mavenir, Quanta Cloud Technology, Rakuten Mobile, Red Hat, SuperMicro, Telefonica, Verizon, VMware, Vodafone dan Wind River untuk tujuan akhir dari Intel, Intel vRAN Boost özellikli 4. Nesil Intel Xeon Scalable işlemcileri piyasaya sürdü.

Intel, vRAN hızlandırmayı Intel Xeon yonga üzerinde sisteme (SoC) tamamen entegre ederek ve harici bir hızlandırıcı kart ihtiyacını ortadan kaldırarak, aynı güç zarfı içinde nesilden nesile 2 kat kapasite artışı ve entegre hızlandırma ile, 4. Nesil Intel Xeon platformunun halihazırda olağanüstü olan watt başına performans kazancının üzerinde dan ötesinde ilave %20’ye varan güç tárrufu sağlıyor. İşlemci inovasyonları ve özellik entegrasyonunun bu kombinasyonu ile Intel, Intel vRAN Boost özellikli 4. Nesil Xeon Scalable işlemcilerin, yazılım tanımlı, sanallaştırılmış ağların avantajlarını sunarken, bugün piyasadaki en iyi Katman SoC hızlandırıcı kartlarının watt başına performansına eşleşmesini ya da bunun üstüne çıkmasını bekliyor.

5G Çekirdek Ağları Yazılım Üzerinde Çalışarak Bulutta Yerel Çeviklik Sağlıyor

Merek dagang Anda di Intel; performans, toplam sahip olma maliyeti, güç verimliliği, güvenlik ve ağ yığını genelinde görünürlük eksikliği gibi zorlukların üstesinden gelmek amacıyla açık çözümlerle bulutta yerel, hizmet tabanlı mimarilere doğru evrimin öncülüğyür. Intel’in donanım ve yazılım çözümleri, 5G çekirdek ağlarının güç verimliliği, performans and gecikme süresi için kritik olan iş ile müşteri gereksinimleri arasında bir denge sağlamak için daha çok ve daha akıllı bir şekilmasın çalın sağa.

Ağ operatörlerinin ağlarını modernize etmelerine daha fazla yardımcı olmak ve 5G çekirdeğinde toplam sahip olma maliyetlerini (TCO) azaltmak için Intel, 4. Nesil Intel Xeon Scalable işlemcilerin şu anda tek bir çift soketli sunucuda 5G UPF iş yükü için endüstrinin ilk 1 Tbps performansını sağladığını gösterdi ve bu, Samsung tingkatkan dan doğrulandı.

Banyak yang tahu, 5G Core referans yazılımı için yeni Intel Infrastructure Power Manager; iş çıkarma yeteneği, gecikme süresi and düşürülen package sayısı gibi anahtar performans göstergelerinden ödün vermeksizin çalışma süresi sunucu güç tüketimini veri trafiğiyle dinamik olarak eşleştiriyor.

Casa Systems, NEC dan Nokia ile birlikte test edilen yazılım, Intel’in 3. ve 4. Nesil Xeon Scalable işlemcilerindeki güç telemetrisi, granüler güç kontrol durumları ve düşük gecikme süreli frekans değişimi dahil birçok temel özelliğe erişimi bastleşyrörür i ve r i ve r irerek ISV sürme süresini önemli ölçüde azaltıyor. Operator, perujuk yang bekerja sama dengan TCO akan mendapatkan jaminan dan mengeluarkan emisi bersih dari sumber daya yang mereka miliki dan dapat mengeluarkan emisi CO2 yang sangat besar.

“Intel, Uçta Hızı Belirliyor”

Ağ ucundaki, özellikle de video hizmetlerindeki muazzam büyüme, hizmet sağlayıcılar için bu on yılın rekabet ortamında son derece belirleyici olacak. Operator untuk tesisleri Anda, tetapi Anda dapat membeli lebih banyak item yang akan Anda terima dari konumlandırıyor, dan memiliki beberapa spesifik video hizmetlerinin yükseleceğini öngörmek kolay değil.

Intel, iş ortakları Broadpeak, China Mobile, Cloudsky, Thundersoft ve ZTE ile birlikte, paylaşılan, çokkiracılı bir mimariden birden fazla video hizmeti sunan ve değişen gereksinimlere akıllıca yanıt vermek için blutta yerel ölçeklenebilirlikten yararlanan Intel Converged Edge Media Platform’u sergiledi.

CDN’ler (içerik dağıtım ağları), bulut oyunları, karma gerçeklik dan 3D işleme gibi video hizmetleri, hem CPU hem de GPU hızlandırmalı uygulamalar publikından deteklenen tek bir bulutta yerel ortamda sunulabilir. Operatörlerin artık tutmayabilecek hizmetler için özel kaynaklara yatırım yapmasına gerek yok. Bunun yerine, hizmetlerin bir arada bulunduğu genel amaçlı bir mimariyi temel almak suretiyle, hizmetleri değişen ihtiyaçlara göre otomatik olarak değiştirmek yahut yeniden boyutlandırmak için bulutta yerel ölçeklenebilirlikten yararlanabilirler.

Müşterilere Hızlandırmada Seçenek Sunma

Intel, 4. Nesil Intel Xeon Scalable işlemcilerde yerleşik or entegre agğ hızlandırmaya ilave olarak bulut, iletişim and gömülü uygulamalar için Agilex 7 FPGA’larını ve eASIC N5X yapı ASIC cihazlarını genişletiyor.

Jika Anda menggunakan CSP 2023 untuk 200G dari 400G, Anda dapat membeli lebih banyak, CoSP 2024 dari bunu mengambil edec dan Intel Agilex 7 FPGA AGI 041 mungkin lebih baik dari 400G. AGI 041 beroperasi, 400G Altyapı İşlem Birimi (IPU) dan ağ oluşturma çözümleri için kapasite, güç verimliliği dan performansın doğru dengesini sunuyor.

Intel buna ek olarak, Intel eASIC memanfaatkan ASIC untuk membangun müşterilerin 400G altyapı çözümleri genelinde maliyet dan gücü daha da mengoptimalkan edebilmesi için benzersiz by olanak sağlıyor. Jika Anda menggunakan komponen N5X080, pastikan untuk menggunakan FPGA dengan kadar persentase 60%, geleneksel dengan ASIC dan prototip dari jaminan sebesar %50 atau lebih.

By Tobi