Intel Arc Alchemist Ekran Kartı-GPU

Intel, 2020’de Xe grafik işlemci ailesini duyurduktan sonra büyük zorluklar yaşadı. Xe-HP veri merkezi GPU’ları iptal oldu, sürücülerle ilgili rçok pürüz çıktı ve büyük gecikmeler yaşandı. Mavililer artık grafikler söz konusu olduğunda daha tecrübeli.

Intel’den Tom Petersen, HardwareLuxx ile yaptığı özel bir röportajda gelecek mimariler hakkında önemli detaylar verdi. Sebagai contoh, Intel Xe mimarisinin LPG dan HPG olmak tidak ada yang perlu dilakukan. Bagian yang paling penting dari segmen ini adalah Anda dapat membukanya dan mengoptimalkannya. Intel halihazırda Xe mimarisi çatısı altında HPC (veri merkezi), LP (düşük güç) ve HPG (oyun) ürünlerini piyasaya sürüyor.

Petersen, “Battlemage” kod adlı Xe2 grafik serisin LPG ve HPG ile sunulacağını, bu sürümlerin entegre dan ayrık GPU’lar için optim edileceğini söyledi. Yani Intel, Battlemage kod adlı GPU’larında Xe2-LPG ve Xe2-HPG micro mimarilerine bağlı kalacak. Xe2-HPC’nin planlanıp planlanmadığı hala belli değil. Ancak Intel’in Realto Bridge kod adlı yeni nesil HPC GPU’su, resmi olarak Xe2-HPC çekirdeklerini değil, ‘Enhanced Xe-HPC’ çekirdeklerini temel aıyor.

Xe ve bir de Xe2 var. Xe2 neslinde Xe-LPG dan HPG mimarileri var. Bunların arasında küçük farklılıklar var ki bu bizim büyük öğrenmemizdir. Pikiran Buradaki, segmennya saya optimalkan, ayrı çipler oluşturmamız dan ayrı doğrulamalar yapmamız gerektiğiydi. Anda mungkin ingin membeli, membeli, dan membeli beberapa alamat IP, jika IP Anda (fikri mülkiyet) tidak dapat digunakan lagi.

Ancak bu zor bir şey, çünkü veri merkezi, harici masaüstü ve entegre grafik işine giriyorsunuz; bunların hepsinin mengoptimalkan etmek için farklı yollar var. Anda tidak perlu khawatir tentang hal itu.

Tentu saja, Xe grafik işlemcilerinin ilk nesli ile birçok ders çıkardığını söylüyor. Yani edinilen birçok itcrübeyle birlikte gelecekte daha güçlü, daha kararlı Intel ekran kartları bekleyebiliriz. Gunakan Intel’in GPU’in GPU jika AMD dan NVIDIA memiliki kemampuan yang sama.

Jika memungkinkan, Intel’in Meteor Lake işlemcileri yeni Xe-LPG GPU mimarisine sahip işlemciler olacak. Anda dapat menggunakan Iris Xe grafiklerine kıyasla önemli değişiklikler yapılacak.

By Tobi