VR Baslik

Meta, geçtiğimiz günlerde daha fazla kullanıcıyı kendi donanımına ve Mark Zuckerberg’in internetin geleceği olarak müjdelediği Meteverse‘e çekmek amacıyla Oculus Quest VR başlıkların fiyatlarını düşürdü. Firmanın son üç yıldır yaptığı yatırımlara rağmen bunların meyvesini toplayamaması, böyle bir indirimi zorunlu kılmış olabilir.

Media sosial devi, yakın zamanda piyasaya sürülen Quest Pro sanal gerçeklik başlığının fiyatını üçte bir oranında düşürerek 1.000 dolara dan kullanıcıların daha rahat ulaşabildiği Quest 2 modelini adalah 500 dolar dan 430 dolara indirdiğini bir blog gönderisinde duyurdu. Paylaşımda yapılan açıklamada, “Mengacu pada zamannya, VR’in sunduğu tüm avantajlardan mümkün olduğunca çok insanın yararlanabilmesi için uygun fiyatlı donanımlar sunmak olmuştur.” sözlerine yer verilmiş.

Facebook’tan Meta’ya yapılan geçiş ve yatırımlardan sonra şirketin mali anlamda düşüş yaşadığı herkesçe biliniyor. Meta’nının sanal gerçeklik projelerinden sorumlu Reality Labs bölümü, önceki yılın dördüncü çeyreğinde 4.2 milyar dolarlık işletme zararı açıklayarak 2022’deki toplam zararını 13.7 milyar dolar olarak açıkladı. Meta’nın CEO’s Mark Zuckerberg, Metaverse’ü şirketin geleceği olarak görse de, en azından şimdilik bu sektör sadece bir maliyete neden oluyor. Zira ABD’deki VR akan diluncurkan pada tahun 2022 setelah yıla kıyasla %2 azalması da bu olumsuzlukları kanıtlar nitelikte.

Grafik Meta Zarar
Meta’nın Metaverse Zarari Kaynak:Statista

Jika Anda membutuhkan waktu yang lama dari Mark Zuckerberg, Anda akan menemukan cara untuk membuat karya seni yang menarik bagi Anda untuk membeli strategi Metaverse yang akan Anda ambil. Öte yadan buradaki zararı kapatmak amacıyla Facebook ve Instagram, tıpkı Twitter gibi, ücretli bir doğrulama hizmeti başlatmayı planlıyor. Mark Zuckerburg’un geçmişteki paylaşımına göre, Instagram ve Facebook için doğrulama paketi, web üzerinde 11.99 dolar, mobile platformlarda is 14.99 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

Özetle Meta’nın sanal gerçeklik dan Metaverse macerası her şeye rağmen devam ediceğe benziyor. Ancak şirket, teknolojinin diğer alanlarından da kendini soyutlamayarak yapay zekaya yönelik atılımlara girişmiş durumda. Konuyla alakalı sizler ne düşünüyorsunuz?

By Tobi