NVIDIA 430.39 WHQL

Pada kartu grafis, jangan ragu untuk mengontrol panel aracılığıyla sayısız ayar, sayısız seçenek sunuyor. NVIDIA Denetim Masası (NVIDIA Control Panel) yıllardan beridir ziyaret ettiğimiz bir yer. Burada detayını bilmediğimiz birçok ayar seçeneği mevcut.

Jika Anda tidak memiliki RTX, isterseniz daha eski GTX serisi kartu sahip olun, kontrol panel indeki ayarları dan optimalkan dan dapatkan keuntungan lebih besar. Ayarlar doğru şekilde yapıldığında genel bilgisayar dan oyun performansı da artabilir.

Burada GPU’nun işlem gücünden doğru bir şekilde yararlanabilmemiz için çeşitli özellikler mevcut. NVIDIA’nın panelindeki her özelliğin senaryoya bağlı olarak kendine özgü bir kullanım şeklivar, bu nedenle doğru kombinasyonu bulmak biraz uğraştırıcı olabilir. Neyse ki NVIDIA Denetim Masası üzerindeki ayarları daha iyi anlayabilmeniz in tüm bilgileri by araya getiriyoruz.

Menggantung NVIDIA kartını kullanıyor olursanız olun, aşağıdaki bilgileri uyguladıktan sonra GPU’nuzun gizli potansiyeli ortaya çıkacak. Empedu oyunda olmasa-nya, oyunlarda göz görülür şekilde performans gelişimi gözlemleyeceksiniz.

Açıkçası yeşil takımın kontrol paneles by hayli eskidi. Yıllardır yenilenmeyen bu bölümün güncel bir arayüze kavuşmasını isterdik. Neyse-nya, şimdi biraz detaya inelim.

Sürücü Güncellemelerini Unutmayın

Denetim Masase nının ayarlarına başlamadan önce, ekran kartı sürücülerinin güncel olduğundan emin olalım. NVIDIA meningkatkan levelnya dan meningkatkan kinerjanya, melakukan düzeltmeleri dan kinerja yang lebih baik dari waktu ke waktu Denetim Masası yang tidak dapat Anda manfaatkan.

Sürücü Yükleme ve Güncelleme

Pengalaman GeForce

Pengalaman GeForce, mevcut ekran kartı modelimize uygun ve en güncel sürücüyü bularak indirmemize ve kurulum yapmamıza olanak tanıyor. Jika Anda tidak tahu apa yang harus dilakukan, hal itu mungkin tidak benar.

 • Bunun için like olarak ‘Sürücüler’ sekmesine tıklıyoruz.
 • Sonrasında karşımıza mevcut yüklü sürücümüz geliyor.
 • Apa yang harus Anda lakukan dengan ‘Kontrol Kontrol dan’ seçeneğine tıklayarak daha güncel sürücü olup olmadığına bakıyoruz.
 • Eğer var ise sürücüyü buradan indirip sonrasında kuruluma devam edebiliriz.

Panel Kontrol NVIDIA Layar

Şimdi kontrol panel indeki ayarlara bakma zamanı. NVIDIA’nın paneline erişmek için tek yapmanız gereken masaüstünde herhanging by yere sağtıklamak, ardından bağlantı menusünden NVIDIA Denetim Masası’nı seçmek. Karşınıza aşağıdaki şekilde bir ekran gelecek. Gördüğünüz gibi, altında birçok detay içeren farklı başlıklar var.

nvidia denetim masasi

Jika Anda ingin membuat kesalahan, memutuskan dan menggunakan GPU yang lebih besar dari waktu ke waktu yang diperlukan untuk bekerja. Panel mana pun yang Anda gunakan untuk memasang kabel dan memasangnya secara normal.

NVIDIA 3D Layar

Şimdi sejenisnya dan önemli bölüm olan “3D ayarları” ile başlayalım. Eğer ayarları başarılı yapabilirsek bu bize oyunlarda dan uygulamalarda performans artışı olarak geri dönecek.

 • “Görüntü ayarlarını önayarla yap” seçeneğine tıkladığınızda dönen by NVIDIA logosu göreceksiniz.
 • Burada “Gelişmiş 3D görüntü ayarlarını kullan” yazan ikinci seçeneği seçin.
 • Jika Anda memiliki hak untuk menerimanya, Anda dapat memilih “Beni oraya götür” seçeneğine tıklayın.

Burada kafa karıştırıcı birçok ayar göreceksiniz. Jika GPU memiliki kemampuan untuk bekerja dengan baik, maka kinerja ayarlarını mungkin akan meningkat.

Görüntü Keskinleştirme (Penajaman Gambar): Kapalı

Ayarlar genel kullanımı etkileyeceğinden dolayı görüntü keskinleştirme uygulamamıza gerek yok. Program ayarlarından dilersenisted dan istediğiniz oyunlara ayrı keskinleştirme uygulayabilirsiniz.

Filtreme Anizotropik (Penyaringan Anisotropik): Kapalı

Filtrasi Anizotropik, atau ayarlarda yapılandırılan bir seçenektir. Bu nedenle genel ayarlarda açmanın bir anlamı yok.

Kenar Yumuşatma – FXAA (FXAA – Antialiasing): Kapalı

Jika Anda ingin mendapatkan uang tunai atau FXAA, Anda mungkin perlu melakukan sedikit demi sedikit untuk mengubah halaman Anda atau hari ini Anda akan mendapatkan modif uang kertas. Ancak, pano genelinde açmamıza gerek yok. Yani, uzak tutmak en iyisi.

Kenar Yumuşatma – Gama Düzeltmesi (Koreksi Gamma -Antialiasing): Kapalı

Gama düzeltmeleri kapatın. Jika program OpenGL mungkin tidak berhasil kali ini, Anda tidak perlu melakukan banyak hal untuk menghasilkan perangkat lunak.

Kenar Yumuşatma – Mod (Mode – Antialiasing): Kapalı

FXAA’ya benzer şekilde Kenar Yumuşatma Modu’nu kapalı olarak ayarlayın. Bu ayarlar en iyi şekilde oyun içi ayarlarda yapılandırılmakta.

Arka Plan Uygulaması Maksimum Kare Hızı (Background Max Frame Rate): 20

Jika Anda menggunakan Alt+Tab dan GPU, Anda mungkin perlu mengaktifkannya, tetapi jika sudah 20 jam, Anda tidak akan mendapatkan apa-apa lagi.

CUDA – GPU’LAR: Tümü

Burada untuk CUDA GPU’larını seçmelisiniz.

Düşük Gecikme Oranı Modu (Mode Latensi Rendah): Ultra

Düşük Gecikme Modu, NVIDIA’nın GPU sahiplerine sunduğu en şasırtıcı özelliklerden biri. FPS’y olumsuz et kilemeden rekabetçi oyunlarda gecikmeyi önemli ölçüde azaltmaya yardımcı oluyor ki bu herkesin isteyeceği bir şey. Her oyun bu özelliği gerektirmiyor, bu nedenle ayarı oyuna özel olarak uygulayabilirsiniz.

Maksimum Kare Hızı (Max Frame Rate): İstenen Değer veya Kapalı

Oyun/uygulamada kare hızınızı sınırlamak istiyorsanız Maksimum Kare Hızı özelliğini kullanabilirsiniz. V-Sync adalah salah satu alternatifnya dan FPS yang digunakan untuk mendapatkan hasil yang diinginkan. Ayrıca, GPU’nuzu gereğinden fazla zorlamaktan kaçınmanıza da yardımcı olur. Penggunaan FPS pertama kali harus dilakukan dengan hati-hati agar Anda dapat memilih dari apa yang harus Anda lakukan.

OpenGL ile Görüntü Oluşturma GPU’s (OpenGL Rendering GPU): Burada GPU’yu seçin

Menggantungkan OpenGL menggunakan pilihan GPU utama. Anda hanya dapat memainkan OpenGL dalam performa terbaiknya di GPU NVIDIA dengan kualitas terbaik.

Güç Yönetimi Modu (Mode Manajemen Daya): Performa Maksimum Tercih Edin

Bir dizüstü bilgisayarınız varsa, grafik işlemciyi dia waktu kinerja maksimum çalıştırmak istemeyebilirsiniz. Bunun yourine güç yönetimi ayarını oyun bazlı olarak yükseğe çekebilirsiniz. Ancak dia waktu dalam pertunjukan yüksek istiyorum diyorsanız bu ayarı doğrudan “Penampilan maksimum tercih et” şeklinde yapabilirsiniz.

Eğer masaüstü ekran kartı kullanıyorsanız bu ayarı değiştirmek sizin için daha kolay. Maksimum mendapatkan peningkatan GPU akan memungkinkan Anda untuk meningkatkan kinerja dan seni FPS Anda.

Gölgelendirici Önbellek Boyutu (Shader Cache): Varsayılan Ayarlar

Bu seçimi olduğu gibi bırakın. Mengoperasikan PC yang sedang berjalan dan mengaturnya di Shader Cache gerekir.

Pantau Teknolojisi: Pantau Bağlı Seçim

Pilih salah satu teknologi yang paling tepat untuk monitor Anda, pilih opsi G-Sync. Anda dapat memilih dan menggunakan perangkat keras Anda, gunakan intel Optimus untuk mengaktifkan perangkat lunak dan G-Sync yang dapat digunakan untuk mengaktifkannya. Anda dapat menggunakan G-Sync bersama dengan MUX anahtarı atau Advanced Optimus teknolojisi şart.

MFAA-Birden Çok Kareli Örneklenmiş Kenar Yumuşatma (Sampel Multi-Bingkai AA-MFAA): Kapalı

MFAA, NVIDIA’nın tescilli kenar yumuşatma teknolojisi dan çoğu oyunda pek kullanışlı değil. Anda memilih untuk menggunakan perangkat keras PC dengan kinerja yang baik. Yani en iyisi kapalı tutmak.

Anizotropik Örnek Optimizasyonu – Doku Filtreleme (Pengoptimalan Sampel Anisotropik -Penyaringan Tekstur): Açık

Anisotropic Sample Optimation, önemli bir performances etkisi olmaksızın oyunlarda görsel kaliteyi büyük ölçüde artırmaya yarar. En iyi görsel netlik and optimed edilmiş oyun performances için aktif getirin.

Negatif LOD Tercihi – Doku Filtreme (Bias LOD Negatif – Penyaringan Tekstur): İzin Ver

Bu özelliği oyunlarda doku keskinleştirmeye izinkan verecek şekilde ayarlayın.

Doku Süzme – Kalite (Kualitas – Penyaringan Tekstur): Yüksek Performans

Yüksek performans olarak ayarlayın. Anda dapat menggunakan layanan ini, tetapi Anda dapat mengatakan bahwa Anda memiliki jaringan internet yang bersih dan kinerja yang sesuai. Anda dapat memilih salah satu dari layar kartınız varsa “Kalite” yang dipilih.

Doku Süzme – Pengoptimalan Trilinear (Pengoptimalan Trilinear – Penyaringan Tekstur): Açık

Dokuları daha keskin hale getirmek in Trilinear Optimizasyon’u aktif hale getirin. Dengan sedikit dokuları daha iyi hale getirmekle kalmayacak, aynı zamanda oyun performansınızı da olumlu yönde etkileyecek.

Pengoptimalan Disetel (Pengoptimalan Berulir): Otomatis

Bu ayar automaticte kalmalı. Bagian-bagian CPU yang sulit dibongkar; jika tidak, kinerja stabil akan tercapai.

Üçlü Arabellekleme (Triple Buffering): Kapalı

V-Sync dapat digunakan untuk Triple Buffering dan akan bekerja lebih keras. Bu yüzden kapatın.

Düşey Senkronizasyon (Sinkronisasi Vertikal): Kapalı

Oyun içi kare hızını monitörünüzün yenileme hızıyla sınırladığı için V-Sinkronisasi‘i devre dışı bırakın. Pada layar aktif, kontrol panel atau ayarlarından da V-Sync aktif.

VSync; monitor, perangkat keras, dan grafik işleme birimleri (GPU). Sinkronisasi Gratis ve G-Sinkronisasi gibi daha gelişmiş seçenekler mevcut adalah V-Sync oyuncular için vazgeçilmez devam ediyor.

Önceden Oluşturulmuş Kare Sayısı

Dalam hal ini, grafik GPU tidak dapat digunakan secara normal. Untuk alasan ini, GPU dapat ditingkatkan dan didukung oleh tingkat yang lebih tinggi dari depolamak GPU dalam bahasa Arab. Bazı oyunlar düşük ayarlarda iyi performans gösterirken, bazılarında yüksek değerler daha verimli çalışıyor. Bu nedenle ayarı varsayılan olarak tutmak en iyisi.

Tercih Edilen Yenileme Hızı

Bu ayar uygulama/oyunun yenileme hızı ayarlarını geçersiz kılıyor. Jika tidak, pantau 165 Hz jika Anda ingin menggunakan 165 Hz secara terpisah hanya dengan perangkat keras. Anda akan mendengar suara dari bagian “Kullanılabilecek en yüksek değer” yang akan diputar. Anda dapat melihat layar yang paling sering digunakan untuk memantau tazeleme maksimum.

Çözünürlük Değiştirme

Buradan çözünürlük, tazeleme hızı dan farklı ekran ayarlarını yapabilirsiniz:

 • Çözünürlüğü memonitor ayarlayın çözünürlüğünü ayarlayın; 1920×1080, 2560×1440 gibi.
 • Anda dapat memilih salah satu dari mereka yang ingin Anda pilih.
 • “Özelleştir” düğmesi özel çözünürlükler oluşturmamıza izin veriyor. Özel olarak ihtiyacınız olmadıkça bu seçeneği kullanmanıza gerek yok.
 • Renk ayarlarından “NVIDIA Renk Ayarlarını Kullan” seçeneğini seçin.
 • Pilih opsi “En Yüksek (32-bit)” untuk memilih.
 • Çıktı Renk Derinliğini 10 bpc olarak ayarlayın.
 • Değişiklikleri kaydetmek için Uygula’ya tıklayın.

NVIDIA denetim masası Çözünürlük Değiştirme

G-Sync Layar

G-Sync ile uyumlu değişken yenileme hızına sahip bir monitörünüz veya dizüstü bilgisayarınız varsa G-Sync’i aktif etmeyi ihmal etmeyin.

 • Kontrol Panel dapat diputar dengan “G-Sync ayarları”.
 • “G-Sync, G-Sync Uyumluluk özelliğini etkinleştir” seçeneğine tıklayın.
 • Keluarkan layar dari mode “Tampilkan mode di etkinleştir” untuk memilih. Pencereli atau çerçevesiz pencereli modlarda oyun oynuyorsanız ikinci seçeneği seçebilirsiniz.
 • Değişiklikleri kaydetmek için Uygula’ya tıklayın.

NVIDIA Denetim Masase Ayarları Nasıl Olmalı- G-Sync

Panel Kontrol NVIDIA Apakah Anda Ingin Tahu?

Panel Kontrol adalah paket-paket yang akan Anda gunakan jika Anda ingin menggunakannya secara tidak langsung dan menggunakan perangkat lunak Anda sendiri.

Neden 3D Ayarlarım Eksik?

NVIDIA Denetim Masase seçenekleriniz kısıtlıysa entegre GPU’ya bağlı bir dizüstü bilgisayar kullanıyor olmalısınız. Jika ayarlara masaüstü bilgisayarlar üzerinden erişebilirsiniz, Bunun dışında bazı dizüstü bilgisayarlarda MUX anahtarı mevcut. MUX (Multiplexer) anahtarı NVIDIA Optimus’u devre dışı bırakırken dizüstü bilgisayarınızın ekranını doğrudan NVIDIA GPU’ya bağlar. Untuk ukuran kinerja Anda %15-20’lik dengan kualitas tinggi, meskipun Panel Kontrol NVIDIA tidak dapat dikontrol dengan baik.

Pengalaman GeForce Nedir?

NVIDIA Control Paneli dan GeForce Experience, GPU akan berfungsi lebih baik dari sekarang. Kontrol Panel memiliki fitur detaylıca değindik. GeForce Experience ile ilgili ayrıntıları merak ediyorsanız aşağıdaki dapat membuat göz atabilirsiniz:

By Tobi