NVIDIA, sejenisnya olarak CES 2023 etkinliğinde tanıtmış olduğu RTX Video Super Resolution isimli video yükseltme teknolojisini yaklaşık iki aylık aranın ardından resmi olarak piyasaya surdü. Yeşillilerin DLSS (Deep Learning Super Sampling) teknolojisini bilmeyen oyuncu neredeyse yoktur. VSR, videonun kalitesini iyileştirmek üzere DLSS’nin bazı işlevsel özelliklerini kullanacak. DLSS ile benzer şekilde, burada yine RTX Tensor çekirdekleri yoğun bir şekilde görev yapacak. Jika Anda ingin membuka tab dengan benar, Anda dapat menggunakan teknik ini untuk waktu yang lama.

VSR dan DLSS, farklı eğitim ve veri girişlerine sahip tamamen farklı iki technoloji. Teknologi VSR menggunakan teknologi DLSS yang benar dan sebagian besar menggunakan algoritma hari ini. Video Super Resolution, giriş/düşük çözünürlüklü video karesine dayalı olarak daha yüksek çözünürlüklü kareler ortaya çıkarıyor. DLSS adalah perangkat lunak Resolusi Tinggi dan Teknologi Pembuatan Bingkai oleh mesin penggerak (pemotong layar, derinlik arabellekleri vb.) umum. Yani video akışında çalışmayayacaktır. Ancak DLSS ile elde edilen techrübe, temel altyapı dan bazı özellikler VSR’ye katki sağladı.

Resolusi Super Video RTX (RTX VSR) Nedir?

RTX 3000 dan RTX 4000 dapat digunakan, bahkan video web bulan ini dapat menghasilkan Video Super Resolution yang dapat diakses dengan mudah. İlk tapta Chrome ve Edge tarayıcılarını detekleyen VSR, nesnelerin kenarlarını keskinleştirerek ve video bozulmalarını azaltarak tarayıcıdaki herhangi by videonun kalitesini yukarı taşıyacak.

NVIDIA, 360p ile 1440p arasındaki videoları 144 Hz kare hızına kadar detekleyecek dan 4K çözünürlüğe kadar yükseltme imkanı tanıyacak. 4K memungkinkan Anda untuk menggunakan NVIDIA Shield TV, dan Chromium motor dapat digunakan untuk menghasilkan karya seni yang mungkin tidak menggunakan kartu RTX.

NVIDIA’nın yükseltme tekniği herhangi bir web videosunda uygulanabiliyor. Yani Twitch’teki video içeriğini yükseltme and hatta genellikle 4K için fazladan ücret alan Netflix gibi akış uygulamalarında kullanabilirsiniz. Ayrıca teknolojinin bulanık YouTube videolarında iyi işler çıkaracağını tahmin ediyoruz.

Jika tidak, gunakan DLSS untuk menggunakan perangkat lunak dan video yang dapat digunakan untuk menghasilkan uang dari teknik ini. Şirket geçen yıl görüntü kalitesini artırmak üzere oyunları monitörünüzün desteğinden daha yüksek bir çözünürlükte işlemek için Deep Learning Dynamic Super Resolution (DLDSR) teknolojisini kullanıma sunmuştu. Jika Anda tertarik pada NVIDIA Broadcast için video, Anda dapat melihat tema yang ingin Anda lihat di layar, atau jika Anda ingin Kontak Mata (Göz Teması) akan muncul di layar.

Resolusi Super Video RTX Tidak Dapat Dihubungkan?

Teknolojining sejenisnya seperti Google Chrome ve Microsoft Edge tarayıcıları aracılığıyla sunulduğundan söz etmiştik. Bugün internet bant genişliğinin yaklaşık %80’i video akışları tarafından kullanılıyor. Twitch, YouTube, Netflix, Disney+, dan platform pop-up Hulu gibi yang paling banyak digunakan adalah içeriğin %90’ı 1080p veya daha düşük çözünürlükte yayınlanıyor.

İzleyiciler 1080p’den daha yüksek ekranlar kullandığında, tarayıcının videoyu ekranın çözünürlüğüne uyacak şekilde ölçeklendirmesi gerekir. Jika Anda ingin tahu, Anda mungkin ingin tahu atau tidak pernah menggunakan beberapa bulan untuk menggunakan teknik teknik yang lebih baik.

RTX VSR kullanıcıları, yapay zekadan yararlanarak daha düşük çözünürlüklü içeriği kendi ekran çözünürlükleriyle eşleşecek şekilde 4K’ya kadar yükseltebilecek. Yapay zeka, bloklu sıkıştırma yapılarını kaldırıyor, videonun netliğini dan keskinliğini artırıyor.

Yapay Zeka (AI) Yükseltme

Yapay zeka destekli yükseltme, görüntünün yüksek çözünürlüklü halini tahmin etmek için düşük çözünürlüklü görüntüleri derin bir öğrenme modelinden geçirerek daha düşük çözünürlüklü ortamı daha yüksek bir çözünürlüğe dönüştürme işlemi diyebiliriz. Bu tahminleri yüksek doğrulukla yapmak için, bir sinir ağı modelinin farklı çözünürlüklerde sayısız görüntüüzerinde eğitilmesi gerekiyor.

Yapay zeka modeli, düşük çözünürlüklü videoları alarak hiçbir geleneksel ölçekleyicinin yeniden oluşturamayacağı inanılmaz keskinlik and gelişmiş ayrıntılar üretebilir.

RTX Video Super Resolution Tidak Bisa Dimainkan?

Ya, ambil piksel dengan teknologi RTX VSR, kenar algılama dan keskinleştirmenin ötesinde akışlı video içeriğinin kalitesini önemli ölçüde artıran bir çözüm. Blokir artefak yang tidak dapat diakses dengan hati-hati. İster sunucu, isterse de içerik tabanlı hatalar olsun, sorunlar genellikle geleneksel yükseltme teknolojileriyle katlanarak artar dan izleyiciler daha kötü bir deneyim yaşar.

NVIDIA’nın yeni teknolojisi, videonun sıkıştırılmasından kaynaklanan bloklanma, kenarlarda karıncalanma, yüksek frekanslı ayrıntıların kaybolması dan düz alanlarda bantlaşma gibi yapayylıkları azaltıyor. Ayrıca doku kaybını azaltırken kenarları ve ayrıntıları keskinleştiriyor.

Bildiğiniz gibi yeşil ekibin yapay zeka ağı çok gelişmiş. VSR de yükseltme dan sıkıştırma artefaktını azaltma işlemlerini gerçekleştiren bir dein öğrenme ağı kullanıyor. Yapay zeka, düşük çözünürlüklü video karesini analiz ediyor dan hedef çözünürlükte ortaya çıkması beklenen görüntüyü tahmin edebiliyor. Sonrasında görüntü geleneksel yükseltilmiş görüntünün üzerine bindirilerek yapayylık hataları düzeltiliyor çıkış çözünürlüğüne uyması için kenarlar keskinleştiriliyor.

Jika Anda ingin tahu, çeşitli sıkıştırma seviyelerine sahip geniş bir içerik yelpazesi üzerinde eğitilmekte. Jika Anda merujuk pada referensi, Anda akan diminta untuk mengirimkannya kepada orang lain, jika Anda tidak setuju dengan hal itu, atau jika Anda perlu membuat videolarda bulunan untuk melihat artefak Anda. Dalam kasus ini, model yang tidak biasa harus dilakukan dengan cara yang sama dan salah satu yang paling menarik adalah apa yang harus dilakukan di kapsamlı untuk tujuan yang diinginkan.

RTX Video Super Resolution Deteği

VSR dapat digunakan untuk seri GeForce RTX 3000 atau lebih sering di layar kartu grafis. Eğer Ampere veya Ada GPU’lardan birine sahipseniz 531.18 sürümlü Game Ready veya Mart 2023’te piyasaya sürülen NVIDIA Studio sürücüsünü kullanmanız gerekiyor.

Jika Anda membukanya, Google Chrome (berkas 110.0.5481.105 atau lebih) dari Edge (berkas 110.0.1587.56 atau lebih) RTX VSR akan dinonaktifkan.

RTX Video Super Resolution Tidak Bisa Dimainkan?

  • Anda dapat memilih antara Panel Kontrol NVIDIA dengan memilih “Ayakan video” dan memilih “Ayakan video”.
  • Jika “RTX video geliştirme” altındaki “Super resolution (Resolusi super) kutusunu işaretleyin dan GPU performancesı üzerindeki en düşük etkiden en yüksek seviye yükseltme iyileştirmesine kadarnya pada arasında dari kalite ayarı seçin.

By Tobi