Anket Dolandırıcılığı

Dolandırıcılar parolalarınızı, kredi kartı bilgilerinizi veya kişisel bilgileriniziçalmak, bilgisayarınıza veya başka bir cihaza kötü amaçlı yazılım yüklemek ya da sizi daha fazla spam posta listelerine eklemek için sahte anketleri de kullanırlar. Siber suçlular için yasal anketleri kendi amaçları için taklit etmek and zararsız görünen birkaç soruya yanıt karşılığında “ödüller” sunmak çok hızlı ve kolay olduğundan, meşru bir anketi sahte bir anketten nasıl ayırt edebilirsiniz?

Siber güvenlik şirketi ESET anket dolandırıcılığı ilgili dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı.

Anket dolandırıcılığının işaretleri

Yakın kalida yapılan bir çalışma, tek bir suç şebekesinin, insanları kandırmak için 120 tanınmış markanın anketlerini ve eşantiyonlarını kullanarak küresel kurbandan ayda 80 milyon ABD doları kazandını ortaya koydu. Dolandırıcılık genellikle istenmeyen bir e-posta veya muhtemelen sayısız başka kurbana gönderilen SMS ya da mesaj ile başlar. Temel amacı, alıcıyı tıklayarak katılmaya ikna etmek olan bir kimlik avı mesajıdır. Gerçek olduğu izlenimi vermek and kurbanı katılmaya teşvik etmek için genellikle tanınmış bir markayı öne çıkarır. Ankete katılmaları halinde alıcılara para, hediye kartı, bir cihaz , çekiliş hakkı, bir sonraki satın almada para veya var olmayan herhangi bir ödül vaadinde bulunulur. Dolandırıcılar katılımcıdan, var olmayan ödülü alabilmesi için bir “işlem ücreti”, “vergi” atau “nakliye/taşıma” ücreti ödemesi talep edebilir. Mesaja tıklamak, kullanıcıyı gerçek bir markanın web sitesine değil, sahte bir web sitesine yönlendirir. Anket umum Kurban/penerimaan teknologi sosyal medya veya diğer kişilerle paylaşmaları istenir, bu da dolandırıcılık yayıldıkça inandırıcılığını alıcıların gözünde artırır.

Anket Dolandırıcılığı

Anket dolandırıcılığı ve taşıdığı tehlikeler nelerdir?

Bu dolandırıcılıklardan birine yakalandıysanız, birkaç olası sonuç var. Jika Anda memilih daftar spam, eklemek ini mungkin akan lebih menarik. Kimlik dolandırıcılığında veya sonrasında kimlik avı girişimlerinde kullanılacak kişisel ve mali bilgileriniz istenebilir.

Dolandırıcılık sitesini ziyaret ederek farkında olmadan cihazınıza kötü amaçlı yazılım yüklenebilir. Kötü amaçlı yazılım, bankacılık veya kripto hesaplar için oturum açma bilgilerinizi çalabilir, fidye ödemezseniz dosyalarınızı şifreleyebilir (fidye yazılımı), cihazınızı bir botnet’e dahil edebilir. Anketler yang sangat besar dalam ukuran pembayaran untuk grup gibi, olmayan bir şey için bir miktar untuk ödemeniztenebilir. Gerçek dışı bir ödül karşılığında küçük bir ücret ödemenizinde inde, gelişmiş bir ücret dolandırıcılığına giriş yapmış olabilirsiniz.

Kendinizi nasıl koruyabilirsiniz

Untuk membeli barang-barang ini, jangan ragu untuk membeli barang dagangan dan membeli barang-barang yang belum dibeli. Anketleri tespit etmek için aşağıdaki ipuçlarını dikkate alın:

 • Gerçek olamayacak kadar iyi görünen tüm tekliflere dikkat edin.
 • Yazım hatalarına veya zayıf dil bilgisine dikkat edin. Tapi, apa yang harus dilakukan oleh orang-orang yang tidak tahu apa-apa.
 • Kısaltılmış URL’ler sahtekarlığı gösterebilir.
 • Zaman sınırlı teklifler, dolandırıcıların kurbanları üzerindeki baskıyı artırmalarının başka bir yoludur.
 • Banyak hal yang perlu Anda ketahui, pilihlah “bize ulaşın” bağlantısı bulunmaz dan anketi kimin yaptığı belirsiz olabilir.
 • Dapatkan informasi lebih lanjut tentang posting web yang dapat Anda lakukan, dan belilah iklan untuk daftar belanja.
 • Bir arkadaşınızdan veya aile bireyinden gelmiş olsa bile, anket tekliflerine sorgulamadan güvenmeyin.
 • Dolandırıcılık olarak rapor edilip edilmediğini veya gerçek olup olmadığını görmek için ödülü araştırın.
 • Tüm cihazlara dan bilgisayarlara tanınmış bir şirketin güvenlik çözümünü yükleyin.
 • İşletim sisteminizi ve uygulamalarınızı tüm bilgisayarlarda ve cihazlarda güncel tutun.
 • Yalnızca Google Play ve App Store gibi resmi uygulama mağazalarına güvenin.
 • Anda tidak perlu khawatir karena Anda harus membeli produk kimlik doğrulama (MFA) ile birlikte güçlü dan benzersiz parolalar kullanın. Dolandırıcılar parolalarınızı çalsalar bile, 2FA’nın itkin olduğu bu hesaplara erişim olasılıkları daha düşüktür.
 • Mesajlar İstenmeyen için arayan kimliğine/gönderen numarasına güvenmeyin.
 • “Para” almak için asla ödeme yapmayın – bunlar dia zaman dolandırıcılıktır.

Dalam hal ini, Anda dapat membeli kartu kredit Anda dengan cara yang sama seperti kartu bank atau kartu kredit yang tidak dapat Anda beli. Anda dapat memilih salah satu dari mereka yang ingin membayar parolaları değiştirin.

By Tobi