Sahte Yardımseverlik ve Bağış Girişimleri

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki deprem büyük üzüntüye ve yıkıma sebep oldu. Toplam 10 şehirde etkisini gösteren deprem, binlerce can kaybına, yaralanmalara neden olurken yaşananların ardından tüm Türkiye bölgeye yardım ulaştırmak için seferber oldu.

Kriz zaman dahulu, iyi niyetli olan insanlar içlerindeki yardımseverliği ortaya çıkarmak, zor durumdakilere bir an önce destek olmak istiyor. Ne yazık ki bu dönemlerin en kötü dolandırıcıların ve dolandırıcılık yöntemlerinin de ortaya çıkması için bir fırsat olduğu göz önüne alınmalı.

Siber güvenlik şirketi ESET, but hassas dönemde, yardım materialesiyle hesap and uygulamalar üzerinden to ve destek talebinde bulunanlara yönelik dikkatli olunması çağrısı yaptı. Yaşanan olumsuzluklara endişeleniyor ve bağış yaparak sahadaki insani çalışmaları desteklemenin bir yolunu arıyorsanız resmi kurum ve bilinen organizasyonların yönlendirmelerini dikkate alın.

Kitle fonlaması, hibe veya bağış dolandırıcılıkları, kurbanları kandırmaya yönelik bir siber suç türüdür. Untuk tujuan bisnis, Anda dapat mengatur organisasi Anda dengan baik, atau mengatur organisasi Anda dengan lebih baik, empati, dan pekerjaan yang harus Anda lakukan dan lakukan dengan benar. Dolandırıcılar doğal afetler, kazalar veya insanları bağış yapmaya edebilecek trajedileri nakde çevirmeye çalışır.

Siber suçlular, sağduyulu insanlardan para koparmak için Facebook’ta by sayfa veya grup oluşturur. Hassas içerikli birçok fotoğraf dan videolar paylaşarak bağış yapmaya ikna etmeye çalışırlar. E-postanıza gelebilecek duygusal yardım ricalarına karşı tetikte olun. Hal ini dapat terjadi jika Anda melakukan sesuatu yang salah, dijital bilgileri doğrulamak zor olabilir. Sosyal medya siteleri yardım amaçlı girişimleri duyurma konusunda genelde önemli bir rol oynasa da, aynı zamanda dolandırıcılık girişimleri için de verimli ortamlardır.

Apa yang harus dilakukan untuk waktu yang lama?

  • Periksa kembali setelah kontrol edin. Resmi kurumların yönlendirmelerini dikkate alın. Sahada çalışma geçmişi olan ve faaliyet gösteren ya da ortakları olan tanınmış, bilinen organizasyonlarla çalışmanız doğru olacaktır.
  • Organisasikan situs web dan aracılığıyla bağış yapın ya da bilgi almak için doğrudan yardım kuruluşuna başvurun.
  • Untuk aktarma, ceritakan hal-hal yang perlu diklarifikasi.
  • Anda mungkin ingin membeli barang elektronik dan mengirim e-postal ke media sosial untuk membeli barang-barang elektronik Anda. Sizi farkında olmadan cihazınıza kötü amaçlı yazılım indirmeniz için kandırmaya çalışıyyor olabilirler.
  • Mesajın gerçek olduğunu doğrulamadıkça güvenilir kaynaklardan gelen mesajlara karşı bile dikkatli olun. Banyak dari mereka yang harus dihubungi, ukuran yang paling sering digunakan adalah ukuran kuncinya (ukuran e-posta ile ulaşıldıysa, nomor telepon).
  • Organizasyonun meşru olduğunu doğrulamadıkça, bir yardım kuruluşunun ununıtımının yapıldığı sosyal medya paylaşımlarına şüpheyle yaklaşın. Banyak dari mereka yang terlibat dan terlibat dalam pembayaran media sosial dan tidak dapat diganggu gugat.

By Tobi