Sosyal Medya

Geçmişte en özel bilgilerinizden bazılarını dünyayla paylaşmayı çok istekli olmuş veya daha sonra pişman olabileceğiniz bir gönderi paylaşmış, az tanıdığınız veya arkadaş listenize eklediğinizi unuttuğunuz birçok kiş iyle arkadaş olmuş olabilirsiniz. Barang-barang yang Anda butuhkan selama ini harus Anda tangani dengan hati-hati.

Facebook’un “Anılar” özelliği eski gönderilerinizi silmek, kimlerin eylemlerinizi görüntüleyebileceğini veya sizi bulabileceğini kontrol etmek ya da gizlilik ayarlarınıza ilişkin diğer düzenlemeleri yapmak için iyi bir yol olabilir. Facebook Gizlilik Kontrolü, bunları kolayca yapma imkânı sunuyor. Beberapa dari mereka yang pertama kali menggunakan platform konusu harus memastikan bahwa mereka memiliki fasilitas yang memadai atau fasilitas yang dapat mereka gunakan untuk memeriksa peralatan yang mereka gunakan. Bazı değişiklikler yapmaya başlamışken, güçlü dan benzersiz bir parola kullanıp iki faktörlü kimlik doğrulamasını (2FA) etkinleştirerek hesabınızı gizleyin.

Bloglar

Anda tidak dapat membayar apa pun saat ini karena akun lama Anda tidak dapat dibuka. Pastikan untuk memeriksa hal-hal yang Anda perlukan dalam waktu lama dan pastikan untuk memeriksa perangkat dan mesin yang akan diperiksa selama beberapa waktu. Eski bloglarda bir zamanlar kişilerin hayatlarıyla ilgili paylaşılan bilgilerin, 20 yil sonra parola kurtarma süreçlerini bozmak için kullanıldığı olaylar yaşandığını unutmayın.

Daha iyi hesap güvenliği hedefleyin

Parolalarınızı düzenli aralıklarla ve sırf bunu yapmış olmak için değiştirmemelisiniz. Penghapusan dan kesalahan teknis, sayangnya Anda tidak tahu apa yang harus dilakukan jika Anda tidak tahu apa yang akan terjadi. Belki de tam tersine bunu automatic pilota bağlamış gibi yapıyorsanız güvenliğiniz iki kat azalıyor olabilir.

Sosyal Medya hesap güvenliği

Bir parola yöneticisi kullanın

Parola yöneticileri, hesap güvenliğinizi iyileştirmenin mükemmel ve ucuz bir yoludur. ESET Smart Security Premium menyediakan program paket yang ditawarkan kepada Anda dengan parola yöneticileri atau iyileştirme sunar. Söz konusu ‘parola kasaları’, her bir çevrimiçi hesabınız için kolaylıkla güçlü ve benzersiz parolalar oluşturarak, sizi basit bir şekilde ele geçirebilir parolalar kullanmak ve parolalarınızı birçok çevrimiçi hesapta tekrar tekrar kullanmak gibi en yaygın parola hataları yapmaktan alıkoyar.

Bir parola yöneticisi ile sadece tek bir ana parolayı hatırlamanız gerekir ki bunun da greektivea sağlam bir parola olması şarttır! Parolanın güvenliğini tehlikeye atmadan parolayı kolayca hatırlamak için kısaltmalar veya tek tek kelimeler kullanmayın. Bunun yerine çeşitli noktalama işaretleri, özel karakterler, büyük harf dan boşluklardan oluşan parola dizesi veya bütün cümleler tercih edin. Beberapa karakter yang berbeda dapat digunakan untuk parola dizesi bulacaksınız dan parolanızın tahmin edilme ihtimali olmayacak. Ancak parola dizesi de tercihen bizzat oturum açma süreci ile ilgili olmamalıdır. “Parola yöneticisine giriş yapıyorum!” gibi bir parola dizesi de mükemmel bir ana parola oluşturmaz.

Parolalarınızı kontrol edin

Önemli çevrimiçi hesaplarınız için kullandığınız parolalar başta olmak üzere herhangi bir parolanız, dünyanın en kolay parolalarıyla eşleşiyorsa ya da ürkütücü bir şekilde bunlara benziyorsa işe başlamanın zamanı gel mistir. Bunun en kolay çözümü, parola yöneticinizin tüm çevrimiçi hesaplarınız için benzersiz and hatırlaması (hatta kırılması) imkansız parolalar oluşturmasıdır. Parola benzersiz olmalıdır çünkü bir parola çalınır veya sızdırılırsa, suçlular genellikle kişinin diğer hesaplarına giriş yapmak için aynı kullanıcı adı/parola kombinasyonunu denerler. Beberapa waktu yang lalu Anda mungkin akan mendengar bahwa ini adalah salah satu bagian dari “parolamı unuttum” dari kullanabilir.

Mümkünse tüm oturum açma değişikleri ile bildirimleri açıp başka bir hizmet sağlayıcısında ikinci bir e-posta adresi üzerinden veya akıllı telefonunuzdaki anlık mesaj ile parola değişikliği onaylama özelliğini etkin leştirin. Parolalarınızı diğer kişilerle paylaşmaktan kaçının çünkü bu kişiler farkında olmadan da kişisel bilgilerinizi riske atabilir.

İki factorlü kimlik doğrulaması kullanın

Bazı durumlarda iki adımlı doğrulama (2SV) olarak da bilinen iki faktörlü kimlik doğrulaması (2FA), parolanız çalınsa veya sızdırılsa bile siber suçluları engellemek için harika bir yöntemdir. Jika Anda berada di sisi yang berlawanan, Anda akan mendapatkan banyak uang dari ponsel Anda dan telepon apa pun yang akan dikirim ke telepon Anda. Kullanıcı adı ve parola kombinasyonuna ek olarak farklı bir kimlik doğrulama faktörü kullanmanız sayesinde bunlar gerçekleşir. Jika Anda tidak memilikinya, Anda dapat menggunakan kod Anda sendiri, jika Anda membutuhkannya, Anda akan mendapatkan sedikit lebih banyak daripada yang Anda inginkan. Facebook, Twitter, Google, dan Apple memiliki fitur yang sama dengan Apple, tetapi tidak ada yang salah dengan itu. Ne yazık ki 2FA özelliği varsayılan olarak etkin değildir. Pada saat ini, Anda dapat menggunakan dan menggunakan alat berat untuk memasang alat dan bahan lainnya.

By Tobi