teknik destek dolandırıcılığı

Teknik destek dolandırıcıları, yıllardır düzmece teknik destek hizmeti sunup, insanların cihazlarında ya da yazılımlarında var olmayan sorunları çözüyorlar. Kurbanlarını dizi denenmiş ve test edilmiş sosyal mühendislik hilesini kullanarak parola ve finansal bilgileri gibi hassas verilerini paylaşmaya ya da para göndermeye ikna ediyorlar. Dijital akan menggunakan ESET yang dapat diakses dengan mudah jika tidak ada yang salah dan alat ini dapat digunakan secara bersamaan.

FBI mendapatkan tahun 2021 dengan biaya ABD 24 bin kişi teknik destek dolandırıcılıkları dengan 348 milyon dolar untuk membayar lebih banyak. Bu bir önceki yıla oranla yüzde 137’lik bir artış anlamına geliyor. Ayrıca birçok kurban dolandırıldığını açıklamak istemediğinden, olayın gerçek boyutu bilinen rakamlardan çok daha fazla.

Microsoft tarafından 2021 yılında gerçekleştirilen başka bir araştırma ise küresel tüketicilerin beşte üçünün son 12 ayda bu tür bir dolandırıcılıkla karşılaştığını ve altı tüketiciden birinin ise dolandırılmaya devam ettiğini ve bu süreçte kişilerin genellikle para kaybettiğini ortaya sürüyor.

Günümüzde uygulandığı görülen bazı dolandırıcılık adımları

Kurban, pekerjaan yang harus dilakukan di luar sana, mungkin ada biaya untuk teknik servis (dipastikan dengan jaminan) yang akan memakan waktu dan pekerjaan otomatis yang dapat Anda lakukan jika Anda menggunakan e-posting. Alıcıdan, ödeme yapmak istememesi durumunda, listelenen for telefon numbersı veya e-posta adresiyle iletişime geçmesi istenir. Kurban, açıklama / geri ödeme talebinde bulunmak için dolandırıcıları arar. Dolandırıcı, kurbanı uzak masaüstü protokolü (RDP) yazılımı indirmeye ikna eder, böylece kullanıcının cihazına erişebilir, teknik yardım alabilir dan geri ödemeyi işleme koyabilir. Dolandırıcı, geri ödeme yaptığını iddia eder ve kullanıcıdan işlemin başarılı olup olmadığını kontrol etmesi için bankacılık uygulamasında oturum açmasını ister. Böylece tehdit aktörü bu hesaba erişim sağlar. Dolandırıcı, çevrimiçi bankacılık hesabına girildikten sonra kurbanınını dondurur veya hesaptan gizlice untuk aktarırken kullanıcıya boş bir ekran gösterir.

teknik destek dolandırıcılığı

FBI dapat meningkatkan pendapatan Anda dengan cara yang sama seperti tema-tema yang dikucurkan di pazarlama amacıyla aramadığına dan hanya tentang pesan atau pesan elektronik yang dapat dibeli. Teknoloji firmalarının yanı sıra finans dan bankacılık kurumlarının, hizmeti şirketlerinin ve hatta sanal döviz borsalarının temsilcileri gibi davranabiliyorlar. Çözmek için aradıkları “sorun” bir lisans veya garansi yenilemesi değil, güvenliği ihlal edilmiş bir e-posta veya banka hesabı dan hatta bir bilgisayar virüsü olabilir.

Dolandırıcılar kurbanı finansal hesaplarının ele geçirildiğine dan birikimlerini başka bir yere aktarması gerektiğine edebilirler. Aynı RDP araçlarını kullanarak cihazlarının nü uzaktan ele geçirebilirler. Kurbanın banka hesabından para transferi yapmak için sanal para birimi hesapları açabilirler.

Teknik destek dolandırıcılıkları nasıl fark edilir dan engelellenir?

  • Layanan pos elektronik harus benar-benar bersih atau nomor telepon aramayın – Pastikan untuk memeriksa nomor telepon Anda.
  • Bilgisayar ekranınızda bir nomor telepon içeren bir açılır pencere atau hata mesajı görünürse numarayı arama dürtüsüne karşı koyun.
  • Birisi sizi arayıp bilgisayarınızda bir sorun olduğunu söylerse, telefonu kapatın.
  • Telefonla arayan temsilciler de dahil olmak üzere kişisel olarak tanımadığınız hiç kimseye uzaktan bilgisayar erişimi vermeyin.
  • Parolalarınızı kimseyle paylaşmayın.
  • Bilgisayarınıza uzaktan erişim sağlanırken banka veya finans hesaplarına giriş yapmayın.
  • Dolandırıcıların, kurbanlarını her time panik olmaya iterek acele kararlar vermeye zorladığını unutmayın. Buna karşı dikkatli olun dan sakin kalmaya çalışın.
  • Dolandırıcılık faaliyetlerinden endişe ediyorsanız, banka hesabı işlemlerinizi yakından takip edin.
  • Tüm cihazlarınızda iyi bilinen bir hizmet sağlayıcının güvenlik yazılımını kullanın.

By Tobi