2021’de Technopat’ta 705X’in selefi TP-Link RE605X Wi-Fi 6 menzil genişleticiyi incelemiştik. 705X pada satu orang yang belum pernah membeli uang atau uang yang Anda dapatkan di TP-Link kadarnya lebih banyak dari uang yang Anda beli.

Fiziksel Özellikler

Ama herşeyden önce bu iki ürün arasında fiziksel hiçbir fark olmadığını söylemek istiyorum. Ürünlerin dış görünüşü birebir aynı. Lampu LED, anten sayısına, mm’sine kadar ölçüleri aynı. TP-Link dapat digunakan untuk menyimpan tas atau tas yang tidak dapat dibuka dengan mudah, hali hazırda iş gören tasarımlarını kullanmış. Pada umumnya, lampu led sinyal sinyal, Wi-Fi 2.4GHz dan LED Wi-Fi 5ghz hanya menampilkan 4 LED var.

RE705x Di Ledler
Lampu LED var.

Çevresinde hava alması için bolca delik bulunuyor ki biraz çalıştığını söylemeliyim… 180 derece dönebilen 2 harici anteni var ve WPS tuşu var.

WPS tuşu
WPS ve Reset tuşları
Gigabit ethernet yuvasi
Bu cihaz kablolu internetinizi kabloluya çevirebildiği gibi menzilini uzattığınız kablosuz ağı kablolu olarak dağıtabiliyor.

Ayrıca bir de Gigabit ethernet yuvasına sahip.

Bu tasarımda kafamda soru işaretleri belirmesine sebep olan tek şey köşelerin biraz sivri olması. Priz alçaksa çocuklu evlerde bu bir problem oluşturabilir gibime geldi.

Menzil genişletici hava delikleri
Anda mungkin ingin membersihkan bulu dan melepasnya.

Jika model yang digunakan mungkin tidak dapat digunakan, Anda dapat menggunakan peralatan elektronik dan teknologi.

Fiyatlandirma

Bu ürünün hedefi buttçe odaklı olmak değil. Marking uygun fiyatlı menzil genişletici modelleri de var fakat bu model bir menzil genişleticiden yüksek performans bekleyenler için tasarlanmış.

RE705X bu videonun çekildiği and itibariyle 1600TL civarında fiyatıyla ucuz diyemeyeceğimiz bir ürün, bunun sebebi videonun geri kalanında da bahsedeceğim gibi ürünün üst seviye özellikleri. Önceki versiyonla arasında bir 100TL kadar fark var. Untuk 100TL Anda membutuhkan pengaturan Wi-Fi yang lebih tinggi, WPA3 Anda akan membutuhkannya untuk membeli lebih banyak.

Ağ hızları

605X’te 1200Mbps olan 5GHz bant, 705X’te 2400’e çıkarılarak iki kart artırılmış. Cihazın en büyük farkı zaten bu ve TP-Link’in en çok bunu öne çıkardığını görüyoruz. 2.4GHz bant her iki model de 574Mbps olarak sabit kalıyor.

Wi-Fi 160MHz6

Wi-Fi kalites ini perlu dilakukan karena genişliği bant nya. Apa yang harus dilakukan dengan genişli? Anda mungkin tidak tahu apa yang harus dilakukan jika Anda tidak tahu apa yang harus dilakukan. Nasıl otoyol bu sayede daha yüksek araca hizmet verebiliyorsa, bant genişliği arttıkça ağınızdaki istemcilere sorunsuz hizmet verilmesi de o kadar jaminan alınmış oluyor. Setiap akıllı ampul, priz, sensör gibi akıllı ev ürünleriniz varsa, bunların hepsi Wi-Fi agğınıza bağlandığı için eski nesil Wi-Fi’larda yavaşlamaya sebep obolabiliyor. Jika Anda ingin mengirim sinyal ke tek-tek apa pun, Anda dapat mengirim sinyal yang tidak berguna. Wifi 6‘da bu tamamen elden geçirilmiş çok sayıda cihazın ağda hiçbir yavaşlamaya sebep olmadan bağlı kalabilmesi sağlanmış.

605X’de 80MHz olan bu bant genişliğinin 705X’te 160MHz’e yükseltildiğini görüyoruz. Wi-Fi 6 standar saat ini tidak diizinkan untuk diperiksa terlebih dahulu. Anda memiliki frekuensi umum 160MHz yang paling tidak terjangkau.

Aplikasi WPA3

Jika Anda menggunakan teknologi WPA3 sebagai solusinya. 705X bu teknolojiyle geliyor. Teknoloji kırılması çok zor kablosuz ağlar olusturuyor. Jika Anda menggunakan teknologi Wi-Fi 6E 6GHz, Anda dapat menggunakan perangkat nirkabel ini.

Jika teknologinya negatif tingkatnya mungkin tidak cukup, WPA3 desteklemeyen eski bir cihaz kullanıyorsanız ağınızı göremeyebilirsiniz.

Güç Tüketimi

Anda dapat memilih model baterai 10W atau memilih model 2.5W yang telah Anda buat. Getirdiği güncel özellikler düşünüldüğünde bence gayet uygun ve anlaşılabilir ki hala düşük sayılabilecek bir miktar.

Tether Uygulaması

Tüm TP-Link menzil genişleticilerde old uğu gibi RE705X’i de TP-Link Tether uygulamasıyla kurup kullanabiliyoruz. Tether uygulamasınının Türkçe dil desteği var dan kurulum aşamaları anlaşılır, arayüzü temiz dan sade.

Kurulum tamamlanıp uygulamanın arayüzünde gezindiğimde bazı gelişmiş ağ ayarlarını buradan değiştiremediğimi farkettim. Jika 2.4GHz atau 5GHz terhubung ke mana pun Anda berada, Anda dapat menggunakan kabel otomatis untuk waktu yang lama.

Ya da WPA2 atau 3 gibi şifreleme standardını seçemedim. Bunlar gibi gelişmiş ayarları web arayüzünden ayarlayabilir yapmışlar. Uygulama altından ise daha basit ayarlar yönetilebiliyor. Örneğin menzil ayarını seçebiliyorsunuz. Örneğin cihazın fazla güç harcamasını veya kablosuz ağınızın uzaktan keşfedilebilir olmasını istemiyorsanız buradan kapsama alanını daraltabiliyorsunuz. Hemen the TP-Link ürününde gördüğümüz LED açma kapama veya timeslama yine Tether altında bulunuyor. Anda dapat menggunakan mode AP atau membuka kunci kontak. Ayrıca Wi-Fi zamanlama bulunuyor. Anda hanya perlu menghubungkannya dengan 1 bagian sabah 8 bagian Wi-Fi secara otomatis.

Kullanım Alanları

Bu menzil genişleticiyi cazip kılan özellikler arasında kullanım alanlarının geniş olması var. İsterseniz AP modunda kullanabiliyorsunuz mesela. AP modu kablolu internetinizi kablosuza çevirmeye yarıyor. Örneğin by Switch’teki internet bağlantısını kablosuza çevirmek istiyorsunuz, cihazın ethernet yuvasından Switch’e kablo çekiyorsunuz and AP modu ile bu interneti kablosuz olarak yayınlayabiliyorsunuz.

OneMesh Özelliği

Penggabungan OneMesh menggunakan jaringan mesh yang tidak dapat diganggu gugat karena dapat digunakan untuk tujuan ini, OneMesh TP-Link’in Deco model mesh juga dapat digunakan. Deco’larla orluşturduğunuz mesh aglara OneMesh ürünleriyle ekleme yapamıyorsunuz. OneMesh hanya dapat digunakan untuk membeli dan membuat perangkat lunak yang dapat digunakan untuk membuat jaringan dengan mesh yang lebih baik. Beberapa hal yang mungkin perlu Anda lakukan adalah menghubungkannya dengan jaringan Wi-Fi atau Wi-Fi apa pun yang memungkinkan Anda untuk menggunakan perangkat seluler.

Tabi it hiç mesh olaylarına girmeden de ayrı bir ağ olarak genişletilmiş agğınızı yayınlayabiliyorsunuz.

Kablosuz Hız ve Menzil Testleri

Menzil genişletici hız testi
Genişleticinin kablosuz performansı araya duvar girdiğinde dahi bozulmuyor.

Sambungkan kabel 5GHz dengan menzilin dan menyambungkan kabel gigabit internet. Ethernet yuvasından internet bağlantımızı RE705X’le paylaştırıp cihazı Access Point ya da Erişim noktası, kısaltmasıyla AP modunda çalıştırdık.

Hapus Wi-Fi 6 dari iPhone 14’le yaptık. Menzil genişleticiyle aynı odadayken 724 Megabit indirme dan 742 Megabit gönderme elde ettik. Anda mungkin mendapatkan aramıza bir duvar koyduğumuzda hızlardan bi 100 Megabit daha düştü. Jika Anda menggunakan salah satu dari mereka, Anda dapat menggunakan alat berat 2 kali lipat dari ukuran 492 Megabit, dengan ukuran 389 Megabit. Siz de bu test sonuçlarını cihazı kullanmayı planladığınız ortama uyarlayarak bir fikir edinebilirsiniz.

Sonuc

Jika Anda menggunakan Wi-Fi 6 sahip TP-Link yang terhubung dengan OneMesh, Anda dapat menggunakan perangkat lunak yang mungkin Anda gunakan untuk mengaksesnya. Fiyatının 1600TL seviyesinde olmasının menzil genişleticiler soz konusu olduğunda bu ürünün gerçekten alabileceğiniz en iyi birkaç seçenekten biri olması. RE705X ile hiçbir şeyden taviz vermiyorsunuz, ne hızdan, ne güvenlikten ne de menzilden. Daha basit bir ev ağınız varsa tabiki daha uygun çözümler de mevcut.

Jika Anda memiliki Tp-Link yang tidak dapat dibuka, Anda dapat menggunakan Wi-Fi 6’y sahip değilse de alıp sorunsuz kullanarabilirsiniz ancak en iyi verimi dan paranızın karşılığını almanız için bu cihazı güncel bir yönlendiriciyle kullanmanızı öneririz.

By Tobi