Twitter 2AD Dogrulama

Twitter, 19 Mart’ta Blue abonesi olmayan kullanıcılar için SMS iki faktörlü kimlik doğrulamasını kaldırıyor. Anda mungkin akan mengalami masalah dengan 2FA yöntemini nasıl kullanabileceğinizi anlatıyoruz.

Jika Anda sudah pernah menggunakan Twitter dan akan segera mengirim pesan 2AF, Anda dapat melakukan beberapa hal untuk dilakukan. Bunun sebebi Twitter’ın iki faktörlü SMS doğrulaması için ek ücret alacak olması. Anda harus menggunakan Blue Aboneliği için 8 dolar ödeme yapılması ya da farklı bir kimlik doğrulama yöntemi seçilmesi gerekiyor.

Neyse ki SMS ile doğrulama yapmak Twitter hesabını güvence altına almanın tek yolu değil. Mevcut ücretsiz yöntemler halen kullanılabilir durumda.

SMS ile 2 faktörlü doğrulama sistemi, SMS saldırılarına karşı kullanıcıyı savunmasız bırakabilir. Numaranıza erişim sağlayan biri hesabınıza erişmeye çalıştığında telefonunuza gelen mesajlara erişebilir. Bu durumda da hesabınızın güvenliği ciddi derecede tehlikeye girer.

Twitter SMS Bildirimi
Twitter SMS 2AD’nin kaldırılacağını söyleyen uygulama içi bildirim.

Twitter’ın Diğer İki Adımlı Doğrulama Seçenekleri Nelerdir?

SMS ile kimlik doğrulamanın y sıra, Twitter hesabınıza giriş yaparken extra bir koruma katmanı olarak kimlik doğrulama uygulaması kullanabilirsiniz.

Authy, Google Authenticator ve Microsoft Authenticator gibi kimlik doğrulama uygulamaları, genellikle kısa bir süre sonra değişen tek seferlik şifreler oluşturur. Oluşturulan bu şifreleri tıpkı SMS doğrulamasında olduğu gibi Twitter hesabınıza giriş yaparken kullanabilirsiniz. Ancak bu şifreleri metin mesajları olarak değil, yalnızca uygulama üzerinden görebilirsiniz. Çok sık değişen bu şifreleri hesabınıza girebilmek için de çok daha sınırlı süreniz bulunur. Oluşturulan şifreleri yalnızca uygulamaya sahip olanıcı görebilir. Bu sayede hesabınızın güvenliğini daha üst seviyelerde tutabilirsiniz.

Dalam hal ini, SMS doğrulamasına nazaran daha güvenlidir. Çünkü bir bilgisayar korsanının kimlik doğrulama uygulamasının yüklü olduğu fiziksel cihazınıza erişmesi çok daha zor.

Twitter’a İki Adımlı Kimlik Doğrulama Uygulaması Ekleme

Twitter Ayarlar
Twitter web sürümü iki faktörlü kimlik doğrulama ayarları.

Twitter’a iki adımlı kimlik doğrulama uygulaması ekleyebilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Jika Anda memilih salah satu dari mereka, Anda mungkin akan mengalami masalah ini.

  1. Hesabınıza by kimlik doğrulama uygulaması eklemek için olarak Twitter’a web sitesi üzerinden giriş yapın.
  2. Ekranın sol alt tingkatında yer alan kenar çubuğundaki üç nokta simgesine basın. daha sonra Ayarlar ve Destek > Ayarlar ve Gizlilik öğesini seçin.
  3. Güvenlik ve Hesap Erişimi > Terima kasih > İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması seçeneğini seçin.
  4. Daha sonra ekranda yer alan 3 doğrulama seçeneği arasından Kimlik Doğrulama Uygulaması ayarını işaretleyin. Anda dapat memilih halinde Twitter ketika parolanızı girmenizi isteyebilir.
  5. Parolanızı girdikten sonra başlayın yazısına tıklayın. Anda akan melihat tampilan kode QR yang ditampilkan.
  6. Telefonunuza yüklediğiniz kimlik doğrulama uygulamasını açın. Uygulamanın QR kod tarayısını açın ve Twitter’ın gösterdiği QR kodu taratın.
  7. Kod taraması bittiğinde Twitter’a geri dönün dan ileri seçeneğini seçin. Uygulamanın ürettiği kodu girin and onayla seçeneğini işaretleyin.
  8. Her şeyi doğru yaptıktan sonra Twitter size tek kullanımlık bir yedek kod sağlayacak. Bu yedek kod sayesinde cihazınıza ve uygulamaya erişiminizi kaybetmeniz halinde bu kod sayesinde hesabınıza girebileceksiniz.

Tüm işlemler bu kadar. Yukarıda belirtilen tüm adımları doğru yaptığınız halde hesabınızda iki adımlı kimlik doğrulamasını açmış olacaksınız. Uygulamaya erişiminizi kaybetmemeniz için uygulamada oluşturduğunuz hesap şifresini not etmeyi unutmayın. Anda mungkin memiliki 2 adımlı SMS doğrulamasından daha güvenli tutacaktır.

Tüm bunlara ek olarak, hesabınızı güvende tutabilmek için güçlü bir parola belirlemek her avantaj sağlayacaktır.

By Tobi