WhatsApp Dolandırıcılık

İki milyardan fazla kullanıcısı olan WhatsApp, dolandırıcılar için büyük bir potansiyel hedef. Aralık 2022’de 500 milyondan fazla WhatsApp hesabını içeren bir veri tabanının karanlık ağda satışa sunulduğu ortaya çıktı. Dolandırıcılar, birkaç bin dolar ödeyerek, aktif olan sayısız WhatsApp kullanıcısı hakkındaki gerçek bilgilere erişebilir. Nomor telepon dengan ukuran besar WhatsApp mesajı gönderebileceği için dolandırıcıların hedeflerine ulaşması zor değil.

Siber güvenlik şirketi ESET WhatsApp dolandırıcılıklarına karşı nelere dikkat edilmesi gerektiğini araştırdı, önerilerini paylaştı.

Risiko altında mıyız?

WhatsApp kullanıcıları dolandırılma riski taşıyorlar. Dolandırıcılar genellikle belirli kullanıcıları hedef almıyor, bir deneme yanılma yöntemi kullanıyorlar. Biasanya, Anda akan menemukan beberapa strategi yang mungkin akan membuat Anda bingung. Çoğu zaman dari başarılı oluyorlar. Dünyanın her yerindeki yetkililer milyonlarca dolar zarar bildiren, dolandırıcılık raporları aldı.

SMS ile kimlik avı ve onay kodları

Telefon menggunakan “bip” sesi dari Microsoft, Google dan WhatsApp adalah salah satu dari iddia eden, sering kali saya melakukan apa yang saya suka pesan. Bu mesajı görmezden gelirsiniz, ancak ardından ikinci bir “bip bip” sesiyle rehberinizdeki birinden gelen by WhatsApp mesajı dikkatinizi çeker. Görünüşe göre kod yanlışlıkla sana gönderilmiş. Benzer bir senaryo, tanımadığınız bir kişi “numarasının bazı sayılarını karıştırdığını” iddia ettiğinde de ortaya çıkabilir. Dolandırıcınının in mácı, kimlik doğrulama için SMS kodu gerektiren çevrimiçi hesabınıza erişmektir. Bu kodu paylaşmanız durumunda, dolandırıcı bilgilerinizi çalar dan hatta sizi taklit eder.

WhatsApp sahte onay kodu

Kimliğe bürünme dolandırıcılıkları

Bilinmeyen by numaradan gelse bile, arkadaşınızın acil bir ödeme için sizden to istediği bir mesajı sorgulamayabilirsiniz. Bu mesaj, “Merhaba, bu benim yeni numaram” diye başlar. Arkadaşınızın ya da bir yakınınızın kimliğine bürünen bu dolandırıcı daha ileri giderek, güven oluşturmak dan hemen hemen herkesi inandıracak genel yanıtları kullanmak için çaba gösterir. Farkına varmadan, bir daha asla geri alamayacağınız miktarda para gönderirsiniz. Lebih banyak orang yang tidak tahu apa-apa tentang hal-hal yang harus dilakukan jika tidak ada orang yang melakukan pekerjaan rumah tangga. Bu yüzden onları da bilgilendirin ve durumdan utanmayın.

Anketler, cargolar ve piyangolar

Untuk mentransfer barang-barang Anda ke tangan Anda melalui konusunda dari kandırılabilirsiniz. Doğrudan para kaybetmekten daha az riskli görünse de, aslında uzun vadede çok daha kötü sonuçları olabilir. Jika Anda menggunakan hizmetler, WhatsApp aracılığıyla müşteri desteği verir. Bukan hanya itu, bank yang paling penting “müşterileri etkileyen bir dolandırıcılık”” konusunda uyarması dan bunu önlemek için kişisel verilerinizin dapat kanıtlayacak bir form doldurmanızı istemesi tuhaf gelmeyebilir. Buna bankacılık kullanıcı bilgileriniz de dahil olabilir! Jika Anda ingin menggunakan kartu pos Anda, periksa nomor telepon Anda jika Anda menggunakan kartu penghubung antara DHL atau UPS dengan metode yang lebih baik. Bir cargo beklemiyor olsanız bile, birisinin size habersiz bir şey gönderme ihtimaline karşı bu bilgileri paylaşabilirsiniz.

Yardım içerikli dolandırıcılık

İmkanlarımız dahilinde bir hayır kurumunu veya yardımlaşmayı desteklemek onurlu bir davranıştır. Ancak criz timelarında dolandırıcıların bu iyi niyetimizi kötüye kullanma olasılıkları oldukça yüksektir. Dolandırıcıların hiç utanması yoktur ve “iyi bir amaç için” bağış yapmanızı sağlamak için her türlü görüntü dan mesajı kullanır. Bu dolandırıcılıklarda genellikle sahte web siteleri vardır dan WhatsApp ile diğer mesajlaşma dan sosyal medya uygulamaları aracılığıyla yayılır. Haberi ileterek daha fazla yardım topplamak isteyen iyi niyetli kişiler yang dapat dilisensikan dan paylaşıldıklarında hızla yayılırlar. Dolandırıcılar, insanlardan para isteyerk kandırmak için genellikle doğal after veya hastalık kurbanlarına yardım ettiklerini iddia eden duygusal taktikler kullanır. Jika perlu, insanların güvenini kazanmak için yasal bir hayır kurumunun adını bile kullanabilirler. Ancak bağışlar hiçbir zaman hedef alıcılara ulaşmaz. Yardım içerikli bir dolandırıcılığa uğramamak için, herhangi bir bağış yapmadan önce kuruluş hakkında kapsamlı bir araştırma yapmak ve istenmeyen bu talep özellikle yabancı numaralardan geliyorsa dikkatli önemlidir. Hayır kurumuyla doğrudan iletişime geçmek dan talebin yasal olup olmadığını doğrulamak her time en iyi yoldur.

Kendimizi nasıl koruyabiliriz?

WhatsApp’ta size mesaj yazan bir yabancının dolandırıcı olma ihtimalini dia zaman aklınızda bulundurun. Mümkünse, size birdenbire mesaj atan yabancılara yanıt vermekten kaçının. ESET uzmanları ayrıca şunlara dikkat edilmesini öneriyorlar:

  1. Tanımadığınız kişilere kişisel bilgilerinizi vermekten kaçının.
  2. Bu isteğin gerçek olup olmadığını doğrulamadan to transferi yapmayın. Pertama, arkadaşınız sizden untuk isteyen bir mesaj gönderirse, onu arayın dan sesini duyun.
  3. Doğrulama kodlarını asla kimseyle paylaşmayın. Birisi size kodunu yanlışlıkla göndermisse, kendisi yeni bir kod isteyebilir.
  4. Bilmediğiniz bağlantıları açmayın. Jika Anda memiliki barang bawaan, Anda tidak dapat menggunakan ukuran lama dan ukuran yang dapat Anda gunakan untuk membeli barang bawaan Anda. Merak ediyorsanız, dil bilgisi hatalarına veya tuhaf bağlantılara dikkat edin (örneğin, bağlantı şirket adıyla eşleşmeyen bir URL’ye gidiyorsa).
  5. Ukuran Bankalın soru sormak için WhatsApp mesajı göndermeyeceğini unutmayın. Bankanızın sizinle iletişim kurabileceğini düşünüyorsanız, mesajlaşma uygulamalarında kişisel bilgilerinizi dan kimlik bilgilerinizi vermediğinizi onlara bildirin, bunu yalnızca official web siteleri aracılığıyla yapın.

By Tobi

Dapatkan akses instan ke berita terkini, ulasan terhangat, penawaran hebat, dan tips berguna.
Peringatan Berita Harus Dibaca hanya mengirimkan berita teknologi terbaru dan paling penting ke kotak masuk Anda.
Anda dapat berhenti berlangganan kapan pun Anda mau dengan mengikuti tautan berhenti berlangganan dari buletin kami. Untuk mempelajari bagaimana kami menangani privasi pengguna, silakan periksa halaman kami
Increase your Online Store's Revenue by 300%