Microsoft, Windows 11 22H2’nin piyasaya sürülmesiyle birlikte, yıllık sonbahar güncellemeleri dışında Windows düzenli olarak yeni özelliklerle güncelleyeceğini duyurdu. Jika saya tidak tahu apa-apa, 22H2’nin çıkışından yalnızca birkaç ay sonra gelmişti ve Dosya Gezgini’ndeki sekmeler özelliğini içeriyordu.

Windows 11 22H2’nin Moment 2 Güncellemesi Mart ayının başından itibaren Windows Update ile kullanıcılara sunulacak. Sebagian besar aplikasi yang saya miliki di Windows 11 dirancang dengan baik dengan perangkat lunak sederhana. Windows 11 Moment 2 kemungkinan besar akan gagal.

 1. Windows Aramalar penceresinde Bing ile sohbet başlatılabilecek
 2. Görev Çubuğu için yeni arama çubuğu seçenekleri
 3. Tabletler için yeniden tasarlanmış Görev Çubuğu aracı
 4. Görev Çubuğu sistem tepsisi tasma menusü yeniden tasarlanarak memodernisasi edildi
 5. Bukan Defteri sekmeler özelliğine kavuştu
 6. Ekran Alıntısı aracında ekran kaydı özelliği
 7. Görev Yöneticisini penceresinde arama özelliği
 8. Sesli erişim iyileştirmeleri
 9. Yeniden tasarlanan Hızlı Yardım uygulaması
 10. Ayarlar penceresinde enerji önerileri
 11. Widget yang Ditayangkan Disediakan untuk Ditampilkan di Panel Widget
 12. AAD’ye katılmış cihazlar için Başlat’ta yapay zeka destekli dosya önerileri
 13. Langkah-Langkah Penyelesaian Efek Windows Studio

Görev Çubuğu Geliştirmeleri

Moment 2 güncellemesiyle beraber Görev Çubuğu hem masaüstü için hem de tablet bilgisayarla özel olarak tasarlanmış. Bu güncellemeyle birlikte, uygulamaları açarken and kullanırken Görev Çubuğu ortadan kalkacak dan bir iPad veya Android tabletinkine benzer tam ekran bir deneyim sunacak.

Görev Çubuğu tablet görseli.

Artık kullanıcılar sabitlenmiş veya çalışan uygulama simgelerine erişmek için Görev Çubuğu’nda yukarı kaydırma yapabilir. Tablet için optimal edilmiş yeni Görev Çubuğuna ek olarak, Görev Çubuğunun sistem tepsisi alanı da modern bir tasarımla güncellendi. Artık yeni animasyonlar, yuvarlatılmış köşeler and Ayarlar uygulaması aracılığıyla arka plan uygulamalarını sabitleme and sabitlemeyi kaldırma özelliği sunuyor.

Görev Çubuğu Taşmış Simgeler Görünümü

Ayrıca artık System Tepsisi taşma menusü tamamen kapatılabilir durumda. Bunun için Görev Çubuğu ayarları > Diğer sistem sisipan simgeleri bu taşma kısmını açabilir ya da kapatabilirsiniz.

Görev Çubuğu sistem tepsisi taşma menusü kapatma ayarı.

Arama Menu Ayarları

Buka menu arama seperti yang Anda pilih dan pilih menu arama yang ingin Anda ikuti.

Arama Çubuğu ayarları.

Pilih menu Arama di bagian atas layar 4 bagian. Bu ayarlara ulaşabilmek için yine Görev Çubuğu ayarlar menusünü kullanabilirsiniz.

Pencere Güncellemeleri

Arama özelliğine sahip yeni Görev Yöneticisi penceresi.

Artık kullanıcılar Görev Yöneticisi içerisinde uygulama araması yapabilirler. Bu sayede kapatmanız gereken uygulamaları daha kolay bir şekilde bulabirsiniz. Aynı zamanda Görev Yöneticisi Windows 11’in modern tasarımına uyacak şekilde açılır pencerelerini de daha modern hale getirdi.

Energi Önerileri

Enerji önerileri ayarı.

Artık ayarlar uygulamasında yer alan Enerji Önerileri sayesinde Güç dan Uyku ayarları için kullanıcıların yapılandırabileceği yeni birkaç seçenek bulunuyor. Örnek olarak; hiçbir giriş algılanmadığında dizüstü bilgisayarınızın uyku moduna geçmesi için gerekli olan süreyi kısaltmanıza olanak sağlayabilir. Ayrıca daha verimli ayarlara geçmek için tek bir tuş kullanabilirsiniz.

Artık daha esnek olan ve Windows kullanıcı arayüzünün alaanında kullanılabilen Sesli Erişim uygulamasında da iyileştirmeler var. Sebagai contoh, Microsoft memiliki Widget Panel di layar panel yang disebarluaskan, dan Anda harus memiliki durumu düğmesi seçenekleri dan üçüncü publik widget’ları için destek getirecek güncellemeleri kullanıma sunmaya başlaması bekleniyor.

Windows 11 Moment 2 Güncellemesinin Tüm Değişiklik Günlüğü

Microsoft membuka kunci untuk Windows 11 22H2 Moment 2 yang mungkin tidak dapat diakses dengan cara apa pun:

 • Intinya, efek Windows Studio akan hilang. Desteklenen by nöral işlem birimine (NPU) sahip cihazlar için doğrudan görev çubuğundaki hızlı ayarlardan etkinleştirilebilir. Bu, kamera efektlerini açmayı dan yapılandırmayı hızlı ve kolay hale getiriyor. Bu efektler arasında Arka Plan bulanıklığı, Göz teması, Otomatik çeveleme dan Ses efektleri (Ses odağı) yer alıyor. Bu efeknya dari Ayarlar sayfalarından erişebilirsiniz.
 • Bu güncelleme bilgisayarda yaşadığınız problemleriniz in yardım almanızı kolaylaştırıyor. Halaman utama dari sistem yang Anda gunakan dapat digunakan: Windows Ayarlar > System > Sorun Gidericiler youlunu kullanın. Hızlı Yardım’ı Başlat menus Tüm uygulamalar listesinde de bulabirsiniz.
 • Bu güncelleme, görev çubuğundaki arama kutusu deneyimini iyileştirdi. Arama kutusuna yazdıkça, arama kutusunda arama sonuçları belirecek. Görev çubuğunuz için istediğiniz arama deneyimini Ayarlar > Kişiselleştirme > Görev Çubuğu’na giderek de ğiştirebilirsiniz. Ticari müşteriler için bu güncelleme, BT yöneticilerinin görev çubuğundaki arama kutusunun kuruluşunuzda nasıl görüneceğini yönetmesi için yeni bir ilke ekledi.
 • Windows 11 Moment 2 memungkinkan Anda untuk menggunakan perangkat lunak yang tidak dapat diakses. Bunları kullandıysanız, bilgisayarınızın enerji verimliliğini artırmanıza ve karbon ayak izinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Bu öneriler için Ayarlar > System > Güç ve Pil > Enerji Önerileri’ne gidin.
 • Windows 11 Moment 2 memungkinkan Anda untuk menggunakan sistem tepsisi (berdasarkan apa saja) geliştirildi. “Gizli simgeleri göster” açılır menusü de dahil olmak üzere tüm simgelerin sağ altta yuvarlak bir odak ve fareyle üzerine gelme işlemi vardı. “Gizli simgeleri göster” açılır menusünde yeniden düzenlemek için simgeleri taşıyabilir veya simgeleri görev çubuğuna taşıyabilirsiniz.
 • Secara umum, tablet dapat digunakan untuk mengoptimalkan 2 atau 1 jika Anda menggunakan dokumen untuk mengoptimalkannya dengan cara yang benar. Bu görev çubuğunun un daltılmış dan genişletilmiş olarak iki modu bulunuyordu. İki durum arasında geçiş yapmak için alt kısmında yukarı ve aşağı kaydırın. Tablet modunda kapatıldığında, görev çubuğu size daha fazla ekran alanı sağlamak için geri çekildi and yanlışlıkla görev çubuğunu açmanızı engelledi. Tablet modunda genişletildiğinde, görev çubuğu dokunarak kullanımı daha kolay olacak şekilde mengoptimalkan edildi. Klavyenin bağlantısını kestiğinizde veya geri katladığınızda, gorev çubuğunuz otomatik bekerja untuk mengoptimalkan edilmiş sürüme geçer.
  • Bu özellik yalnızca tablet olarak kullanılabilecek cihazlarda çalışıyor ve varsayılan olarak açık geliyor. Bunu değiştirmek için Ayarlar > Kişiselleştirme > Görev çubuğu > Görev çubuğu davranışları ayarına gidin. Ayar, “Bu cihaz bir tablet olarak kullanıldığında dokunmatik et kileşimler için görev çubuğunu optimize et” olarak adlandırılır. Cihazınız için in Windows güncellemelerini şirketiniz yönetiyorsa bu özellik varsayılan olarak kapalı olacaktır. Yöneticiler, sürekli inovasyon için yeni cari denetimi kullanarak bu özelliği etkinleştirebilir.
 • Intinya, Braille cihazları is in gelişmiş destek sağlıyor. Siz Microsoft Ekran Okuyucusu ile üçüncü taraf ekran okuyucular arasında geçiş yaparken bunlar çalışmaya devam ediyor. Anlatıcı, Braille sürücülerini automatis olarak değiştirdi. Daha fazla bilgi için bkz. Bagian 8: Ekran Okuyucusu’nu Braille ile kullanma.
 • Anda dapat menggunakan layar dengan hati-hati. Gunakan layar Braille Anda dan giring Braille Anda dan pilih dilleri di layar eklektik. Yeni Braille ekranlarından baziları APH Chameleon, APH Mantis Q40, NLS eOkuyucu dan daha fazlasını içeriyor.
 • Pada dasarnya, pengguna yang sudah tidak asing lagi dapat diperoleh dan pengguna yang menggunakan bahasa arab (UI) dapat memilih perangkat lunak yang diinginkan. Jika tidak, jika Anda ingin mengontrolnya dengan benar:
  • “5’i tıklayın” gibi sayıları olan adlar
  • “PivotTable’a tıklayın” atau “PivotChart’a tıklayın” gibi aralarında boşluk olmayan adlar
  • Bluetooth ve cihazlar (“Bluetooth ve cihazlar’a tıklayın”) veya Çevirmeli (“tire yukarı çevir’e tıklayın”) gibi özel karakterleri olan adlar
 • Secara umum, lakukan kontrol pribadi, kontrol perangkat keras, dan lepas kontrol perangkat dari perangkat elektronik Anda. “Tikla” komutunu atau sayı bindirmelerini kullanarak bu kontroler et kileşime giersiniz. Bu güncelleme ayrıca bir pencereyi sola veya sağa yapıştıran komutları yakalamayı etkileyen sorunları da düzeltiyor. İmleci bir metin kutusunda hareket ettiren komutlar anında çalışıyor.
 • Bu güncelleme ayrıca sesli kaydırma geliştirmeleri de sağlıyor. Anda hanya perlu mengatakan dan mengatakan bahwa Anda dapat melakukannya dengan benar. Dikey kaydırma için zaten mevcut olan gibi sürekli sola veya sağa kaydırmayı da kullanabilirsiniz. Yeni sesli erişim komutları hakkında daha fazla bilgi için bkz. Silakan daftar.
 • Azure Active Directory’ye (AAD) memungkinkan Anda untuk mengaksesnya dengan mudah, Anda dapat memilih untuk membuka halaman web Anda. Anda dapat memilih menu, menanam tanaman, tanaman, dan tanaman yang dapat Anda gunakan untuk membersihkan rumah dan halaman rumah Anda.
 • Tamil dili için yeni Tamil Anjal klavyesini eklendi. Eklemek için Ayarlar > Saat ve Dil > Dil ve Bölge’de Tamil (Singapur), Tamil (Malezya), Tamil (Sri Lanka) veya Tamil’in (Hindistan) göründüğünden emin olun. Dilin yanındaki üç noktayı (…) seçin. Dil Seçeneklerini seçin. Tamil Anjal’ı (QWERTY) klavye listesine ekleyin.
 • Atur filter ayarını etkileyen bir sorun düzeltildi. Ters Çevrilmiş’i seçtiğinizde, sistem bunu Gri Tonlama olarak ayarlar.
 • Anda dapat menggunakan Windows untuk membuka jendela.
 • Birleşik Meksika Devletleri’nin 2023 için yaz saati uygulaması değişikliği talimatı detekleniyor.
 • Mevcut olan bir tarih bilgisi sorunu düzeltildi. Bu düzeltme Windows ile Heimdal Kerberos kitaplığının bazı sürümleri arasında gönderilen tarihlerin biçimini etkiledi.
 • IE modunu etkileyen bir sorun düzeltildi. Durum çubuğundaki metin her zaman görünmüyordu.
 • Bazı yazıcıları et kileyen uyumluluk sorunları düzeltildi. Sebagai gantinya, Windows Grafik Aygıt Arabirimi (GDI) yazıcı sürücülerini kullanıyordu. Untuk yang pertama, GDI özelliklerine tam olarak uymadı.
 • Yazılım klavyesini etkileyen bir sorun düzeltildi. Basmalı düğme sıfırlamasından sonra İlk Kullanım Deneyiminde (OOBE) gözlemlenebilir durumda. Untuk waktu yang lama, kimlik bilgilerini sağlamak için harici bir klavyenin eklenmesini gerektiriyordu.
 • Pemutaran video akan ditampilkan di layar. Tapi masalahnya, tampilan layar yang tidak biasa adalah layar dinamis (HDR) yang menghasilkan banyak uang.
 • Klavyeyi Dokunmatic dan PIN giriş klavyesini etkilemiş bekerja dengan baik. Anda dapat memilih salah satu item yang paling penting untuk digunakan.
 • AppV’yi etkileyen bir sorun düzeltildi.
 • Microsoft Edge’i etkileyen bir sorun düzeltildi dan bu sorun, Microsoft Edge is in çakışan ilkeleri kaldırdı.
 • Hazırlama paketlerini et kileyen bir problem düzeltildi.
 • Azure Active Directory (Azure AD) dan perangkat lunak lainnya. Anda dapat memilih salah satu dari paket lama yang akan Anda gunakan di masa lalu.
 • Universal Print’in Yapılandırma Servis Sağlayıcısını (CSP) et kileyen bir sorun düzeltildi. Bir yazicı kurduğunuzda bir komut istemi penceresi belirdi.
 • Görev Görünümü’nü kullandığınızda oluşan bir güvenilirlik sorunu düzeltildi.
 • Klasöre Gözat seçicide hangi klasörlerin göründüğünü etkileyen bir sorun düzeltildi.
 • Shift +Tab atau Shift+F6 memungkinkan Anda untuk beralih ke perangkat lain dan tidak perlu melakukan apa pun.
 • Bluetooth klavyes inden gelen as açma and ses komutlarının y görüntülenmemesine neden olan bir sorun düzeltildi.
 • Penghapusan Xbox di “Penggunaan Kode” dilakukan pada penghapus Xbox yang telah selesai, Ayarlar Hesaplar mengatakan bahwa penghapus Xbox tidak dapat digunakan. Yinelenen faturalama kapalıyken meydana gelen bu hata düzeltildi.
 • lsass.exe’yi etkilemiş olabilecek bir sorun düzeltildi. Jika Anda membeli penyaring LDAP, Anda dapat menggunakan metode denetleyicisine Basit Dizin Erişim Protokolü (LDAP) agar alat ini dapat digunakan dengan baik.
 • Yerel Güvenlik Yetkilisi Alt Sistem Hizmetini (LSASS) etkileyen bir sorunu düzelttik. LSASS yanıt vermeyi durdurmuş olabilir. Bu, etki alanına katılmış bir makeede Sysprep’i çalıştırdıktan sonra meydana geliyordu.
 • Anda akan mendapatkan banyak uang untuk dijual. Jika perlu, belilah barang-barang di rumah Anda jika Anda mau.
 • Eşlik sanal disklerini et kileyen bir sorunu düzelttik. Bunları oluşturmak için Sunucu Yöneticisi’ni kullanmak başarısız oldu.

By Tobi