Sinopsis‘in yarı iletken tasarımına yönelik yapay zeka çözümü, 100 ticari yonganın üretiminde kullanılarak önemli bir miles taşına ulaştı. Şirket yaptığı basın açıklamasında, STMicroelectronics dan SK hynix gibi müşterilerin Synopsys DSO.ai (Design Space Optimization AI) mengatakan dalam 3 kata kadar verimlilik artışı elde ettiklerini soyledi. Ayrıca çiplerin toplam güç tüketimi %25’e kadar düştü ve yonga kalıp boyutunda önemli ölçüde düşüş oldu.

Yapay zeka aslında çip tasarımcılarının işini elinden almıyor, onlara yardımcı oluyor: Synopsys, yazılımı sayesinde mühendislerin yinelemeli çalışmalardan kurtulduğunu ve yapay zeka desteği sayesinde insanların inovasyonlar üzerinde çdialluyini çilist

Tasarım, doğrulama döngüleri ve çabalarının azalmasıyla, tasarım ekipleri zamanlarının daha büyük bir kısmını temel fikirleri üzerinde inovasyon yapmaya harcayabiliyor.

Anda dapat membeli tas elektronik elektronik yang dapat digunakan untuk membeli barang-barang elektronik. Synopsys’in çözümü şu ana kadar 100 ayrı çip tasarımına hayat verdi. Jika ini masalahnya, Anda dapat membuka kuncinya dengan cara yang sama seperti yang Anda lakukan saat ini. Özellikle otomotiv sektörü için yongalar daha önemli olmaya başladı.

Peki Synopsys DSO.ai tam olarak ne yapıyor? Yapay zeka yazılımı, görevini tamamlamak için herhangi bir çip tasarımı için gücü, performansı dan alanı (PPA) mengoptimalkan ediyor. Böylelikle şirketler daha az kaynakla daha iyi işler çıkarabiliyor.

Synopsys, diğer yonga tasarımı dan doğrulama süreçleri is in zeka kullanımını genişletmeye çalışıyor. Görünüşe göre çip tasarımında yapay zeka daha fazla önem kazanacak.

By Tobi