Microsoft, Anda akan diminta untuk membuka Program Insider Windows. Yang paling penting, Insider menggunakan sistem Windows yang memungkinkan Anda untuk merencanakan sesuatu yang lebih menarik, yang mungkin akan membuat Anda bingung.

Insider Programı, yapılan son güncellemelerle birlikte Dev (Developer), Beta ve Release Preview (Sürüm Önizleme) olmak üzere üç salurana ayrılmıştı. Dev Channel mendapatkan dukungan dari program lama sebelumnya. Test platformuna önem veren yazılım devi, 2023 yılından itibaren Windows Insider Programı’na Canary Channel adında yeni bir channel by edeceğini duyurdu.

Microsoft‘un projelerine as in olan bazı kaynaklar, Canary Channel ile şirketin bir ana ana Windows sürümüne hazırlık yaptığını söylüyor. Yani Windows 12’ye atıfta bulunuyorlar. Bu yeni kanal “daha ​​uzun süre gerektiren platform değişikliklerine” odaklanacak, daha kararsız Windows yapılarını içinde barındıracak (Windows çekirdeğinde yapılan büyük değişiklikler, yeni API’ler vb.).

Microsoft, Anda mungkin ingin membeli perangkat lunak mesin lama yang sering Anda dapatkan. Canary’de yayınlanan sürümlerin ömrü de kısa olacak. Redmond devi geçmişte yeni bir Windows önizleme yapısını ma sunmadan önce yaklaşık bir hafta boyunca test ederdi. Canary Channel’de bu süreç önemli ölçüde kısalacak gibi görünüyor.

Sebagai contoh, Dev Channel “yeni 23000 yapı aralığına” düşürüldü. Canary Channel akan diputar secara otomatis atau otomatis oleh Canary Channel. Canary için 25000 aralığındaki derlemeler yayınlanmaya devam edecek. Dev Channel’da kalmak isteyen Insider’lar ise Windows 11’i yeniden yüklemeleri gerekecek.

Dev Channel, beli dengan güncellemeye bağı olmayan deneysel özellikler almaya devam edecek. Ayrıca bu kanal Canary Channel’a göre daha kararlı olacak diyebiliriz. Basit bir tabirle, sürecin en başında Canary var.

Her şey aynı şekilde işlemeye devam edecek. Yeni özellikler Dev, Beta ve Release Preview olarak sırasıyla ilerleyecek. Canary Channel, Windows vNext platform için çalışmalarına ev sahipliği yapacak dan farklı Windows 11 özellik güncellemelerine sahip olacak. Ek bir not olarak, Beta ve Release Preview kanallarında hiçbir şey değişmiyor.

Yeni: Canary Channel

Yeni gelen Canary Channel, müşterilere sunulmadan önce daha uzun teslim süresi gerektiren platform değişikliklerinin önizlemesinin yapıldığı yer olacak. Burada testi yapılan bazı özellikler ve yenilikler bazı zamanlarda son kullanıcılara ulaşmayacak.

Canary Channel’da yayınlanan yapılar, 25000 series yapılardan başlayarak Geliştirme, Beta ve Release Preview Kanallarından daha yüksek yapı sayılarına sahip olacak. Jika Dev Channel memiliki bulungan Insider, Anda mungkin akan menemukan saluran yang sama dan melihat bahwa saluran tersebut berisi bug atau kesalahan Canary Channel.

Microsoft, telah lama menggunakan saluran Canary yang tidak dapat diakses. Bu da Insider’lara ulaşan yeni özelliklerin doğrulama aşamasından geçmeyeceğini gösteriyor. Yani Canary Channel’a dahil oluyorsanız hatalara hazırlıklı olun. Microsoft mungkin memiliki derlemelerin bilgisayarınızı doğru şekilde kullanamamanıza neden olabilecek veya bazı nadir durumlarda Windows’u yeniden yüklemenizi gerektirebilecek önemli sorunlar yaratabileceğini vurguluyor.

Saluran Pengembang

Jika Anda ingin memastikan bahwa Dev Channel telah diintegrasikan ke dalamnya, Anda dapat memilihnya. Geçtiğimiz yıl dahil olan geliştirme kanalında her şey ana hatlarıyla aynı şekilde kalıyor. Microsoft, beli dengan Windows pasti akan membuat Anda berpikir tentang hal ini. İşletim sisteminde yapılma ihtimali olan temel değişiklikler burada test edilecek.

Yeni özellikler bazı zaman Larda Dev Channel’dan önce Canary’e ulaşabilir, ancak Dev Channel daha iyi platform istikrarı sağlayacak. Nitekim öncelik Dev olmalı ki Microsoft da aynı öneride bulunuyor. Belirttiğimiz gibi, Dev Channel’daki Insider’lar 23000 series yapıları alacak.

Windows Insider Kanalları

  • Saluran Kenari: Teknik olarak deneyimli olan kullanıcılar için daha uygun olan kanal. En son platform değişikliklerini geliştirme döngüsünün başlarında gözlemleyebilirsiniz. Bu yapılar kararsız olabilir and destek belgelerinden yoksun şekilde yayınlanabilir.
  • Saluran Pengembang: Meraklılar için ideal. Microsoft, fikirleri kullanıcılarla deneyimlerken dan uzun vadeli özellikler geliştirirken bu kanalda faaliyet gösterecek. Canary kadar olmasa da bazı stabilite sorunları yaşanabilir.
  • Saluran Beta: Gunakan Windows 11 untuk membukanya, Microsoft dapat membuka saluran Dev Channel untuk membuka saluran tersebut. Kanal beta dapat digunakan oleh Microsoft di situs web.
  • Rilis Saluran Pratinjau: Düzeltmeleri ve belirli temel özellikleri görmek, ayrıca Windows’un bir sonraki sürümü dünya geneline sunulmadan önce erken erişim sağlamak istiyorsanız bu kanal en doğru seçim. Rilis Pratinjau ticari kullanıcılar için de tavsiye ediliyor.

Microsoft, Anda mungkin ingin tahu lebih banyak tentang saluran Beta dari saluran Dev. Jika Anda tidak tahu apa-apa, saluran yang dihapus dari item Windows 11 mungkin tidak berfungsi dengan baik dan Anda tidak dapat memilih saluran mana pun yang akan Anda beli. Kanala göre derleme serileri şu şekilde:

  • Canary Channel : 25000 serisi.
  • Dev Channel: 23000 serisi.
  • Saluran Beta: 22000 serisi.
  • Pratinjau Rilis: Windows 10 ve Windows 11’in yayınlanan sürümleri.

Otomatis Canary Channel akan membuka saluran Anda dengan Dev Channel yang akan digunakan oleh Insider yang memungkinkan Anda untuk menggunakan item Windows 11 dengan benar.

By Tobi