YouTube Hikayeler Veda

Google, YouTube’un en az kullanılan özelliklerinden birinin sonunu getiriyor. Şirket, YouTube Hikayeler özelliğinin 26 Haziran’dan sonra içerik üreticiler publikından kullanılamayacağı açıkladı.

Duyuru, bir Google destek sayfasında yapıldı ve şu ifadelere yer verildi: “Bugün YouTube’da içerik oluşturmanın Topluluk gönderilerinden Kısa Videolara, uzun ve Canlı yayınlara kadar pek çok yolu var. Bu temel özelliklere öncelik vermek için Hikayeler kullanımdan kaldırılıyor. 26.06.2023 tarihinden itibaren yeni beer YouTube Hikayesi oluşturma seçeneği artık kullanılamayacaktır. O tarihte zaten yayında olan hikayelerin süresi, ilk paylaşılmalarından dan 7 gün sonra sona erecektir.”

YouTube Hikayeler ilk olarak 2017’de YouTube Reels olarak kullanıma sunuldu. Di zaman video hizmeti, Snapchat dan Instagram gibi rakipleri ile rekabete girmişti. Her ikisi de insanlara daha sonra belirli bir sure sonra kaybolacak olan kısa videolar yayınlama yolları sunuyordu.

2018’de Hikayeler adını kullanmaya başlayan YouTube Reels, 10.000 veya daha fazla abonesi olan kanallar için yapıldı ve bu da onu daha sıradan YouTube içerik oluşturucuları için erişilemez hale getirdi. Video yang Anda buat dapat digunakan untuk membuat kaybolacaktı dan kullanıcılar aynı Anda dapat olarak dia biri birkaç video içeren birden fazla Hikaye’ye sahip olabilecekti.

Banyak hal yang menarik, çoğu YouTube içerik oluşturucusunu hiçbir zaman tam olarak çekemedi. Ancak şirket, 2020’de YouTube Shorts adlı başka bir kısa biçimli video formatını piyasaya sürdü. Hikayeler gibi Shorts da başka bir sosyal ağ olan TikTok’un artan popülaritesine bir yanıt olarak oluşturuldu.

Sonunda kısa videoların çekiciliği, hikayelerin yerini hızla aldı. Bu nedenle YouTube’un daha az popüler olan kısa formattan kurtulması basit bir seçim.

By Tobi